Materiał Partnera Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Nowoczesne zakłady przemysłowe dążą do jak najlepszego usprawnienia procesów produkcyjnych oraz do osiągania jak najwyższej jakości wyrobów. W procesie obróbki metalu stawia się obecnie przede wszystkim na skrawanie CNC. Urządzenia CNC wykorzystują nowoczesne technologie i pozwalają na osiągnięcie wysokiej efektywności i precyzji. Wyjaśniamy, na czym polega obróbka skrawaniem oraz jakie są jej największe zalety.

CNC – skąd wzięła się ta nazwa?

CNC to skrót od angielskiego terminu Computerized Numerical Control, który oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Z początku może wydawać się to dość skomplikowane, ale w rzeczywistości chodzi o zastosowanie zaawansowanych technologii komputerowych do sterowania maszynami przeznaczonymi do obróbki. Komputer wykorzystywany jest na wszystkich etapach produkcji, czyli podczas projektowania, przetwarzania projektu i wykonania elementu, czyli samej obróbki CNC.

Na czym polega obróbka skrawaniem CNC?

Skrawanie CNC to zaawansowana i bardzo precyzyjna metoda obróbki, która umożliwia nie tylko wycinanie w metalu określonych kształtów, ale także skrawanie krawędzi oraz wygładzanie ich faktury.

Na proces obróbki skrawaniem CNC składają się 3 etapy. Pierwszym z nich jest stworzenie bardzo dokładnego projektu danego elementu. W tym celu wykorzystuje się zaawansowane technologicznie komputery i oprogramowanie. Następnie projekt ten przetwarza się na plan sterowania narzędziami. Ostatni etap to obróbka konkretnego tworzywa, która wykonywana jest za pomocą sterowanych komputerowo urządzeń CNC.

Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest tworzenie wielu identycznych, precyzyjnie wykonanych elementów przy skróceniu czasu wykonania. Cały proces jest mocno zautomatyzowany, dzięki czemu ogranicza się także konieczność pracy ludzkich rąk. Raz zaprogramowane urządzenie może zrealizować dany projekt niezliczoną ilość razy.

Należy pamiętać, że zadanie jakim jest obróbka skrawaniem CNC warto powierzać profesjonalistom. Usługi z zakresu obróbki metalu skrawaniem CNC ma w swojej ofercie firma GUDAN. Zachęcamy do zapoznania się z jej ofertą.

Zalety obróbki CNC

Największą zaletą korzystania z nowoczesnych układów sterowania jest wydajna i niezwykle precyzyjna realizacja projektów. Zaawansowane urządzenia są w stanie same analizować wiele parametrów, dzięki czemu realizacja obróbki jest w 100% zgodna z projektem. Ogromnym plusem jest również możliwość oszczędności czasu, ponieważ komputer zapamiętuje wprowadzone dane i nie trzeba każdorazowo wpisywać na nowo określonych parametrów.

Opracowanie:

Podziel się