Artykuł sponsorowany Na czym polega niwelacja terenu?

Na czym polega niwelacja terenu?

Marzysz o budowie domu jednorodzinnego? Zanim na Twojej działce pojawi się ekipa budowlana, konieczne może okazać się wykonanie niwelacji terenu. Jest to niełatwe zadanie, które wymaga zaangażowania specjalistów – przede wszystkim dobrego geodety oraz przedsiębiorstwa oferującego prace ziemne z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Komu zlecić niwelację, na czym polega proces i w jakich sytuacjach jest niezbędny?

Kiedy jest potrzebna?

Niwelację terenu wykonuje się w przypadku budowy niemal każdego obiektu. Nie tylko budynków przemysłowych, ale również domów jednorodzinnych. Głównym celem niwelacji terenu jest odpowiednie przygotowanie podłoża, aby mógł powstać na nim ciężki budynek. Niwelacja terenu może być wykonywana również ze względów estetycznych, na przykład w celu założenia ogrodu. Zdarza się, że właściciele posesji zlecają wykonanie dodatkowych prac, takich jak wykopanie oczka wodnego lub usypanie estetycznego pagórka. Do wykonania niwelacji nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę, gdyż nie zalicza się ona jako etap prac budowlanych. Wobec tego niwelację można przeprowadzić na długo przed rozpoczęciem budowy.

Kto ją wykona?

Niwelacja terenu to trudna praca, która jest niemal niemożliwa do wykonania przy pomocy ręcznych narzędzi. Wobec tego konieczne będzie zlecenie zadania profesjonalnej firmie, która dysponuje maszynami budowlanymi, a najważniejszą z nich jest oczywiście koparko ładowarka. Profesjonalną niwelację terenu można znaleźć między innymi w ofercie przedsiębiorstwa Maria Szeląga. Korzystanie z usług specjalistów to nie tylko ułatwienie ze względu na sprzęt, ale również pewność, że wszystko zostanie przygotowane według wytycznych geodety oraz indywidualnych oczekiwań klienta.

Etapy niwelacji terenu

Niwelacja to proces, który przebiega w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest wykonanie pomiarów, którym zajmuje się geodeta. Tworzy on siatkę wysokościową danej działki i ustala, które elementy trzeba poprawić. Budynek musi znajdować się na określonej wysokości względem drogi, dlatego zdarza się, że konieczne będzie wybranie dużej ilości gleby lub nawiezienie jej. W dzisiejszych czasach geodeci dysponują profesjonalnym sprzętem pomiarowym, co wpływa na precyzyjność oraz szybkość procesu. Drugim etapem niwelacji są oczywiście prace fizyczne. W miejscu powstania budynku konieczne jest wyrównanie terenu oraz stworzenie odwodnienia działki. Pamiętaj, że jeśli masz w planach zlecenie ukształtowania terenu pod unikatowy ogród, nie może to kolidować z zaleceniami geodety.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas