Materiał Partnera Na czym polega działanie centrali wentylacyjnej?

Na czym polega działanie centrali wentylacyjnej?

System wentylacyjny to obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania. Pełni on bowiem bardzo ważną funkcję – transportuje zużyte powietrze z pomieszczenia i dostarcza świeże. Dzięki temu zapobiega powstawaniu wilgoci. Jest szczególnie ważnym elementem w pomieszczeniach o wyższym poziomie wilgotności w powietrzu – kuchni oraz łazience. Wyróżniamy różne rodzaje systemów wentylacyjnych. Obecnie jednak coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne centrale wentylacyjne. 

Wentylacja mechaniczna, a wentylacja grawitacyjna

System wentylacji grawitacyjnej spotykamy obecnie coraz rzadziej – najczęściej w starszych budynkach. Wszystko ze względu na jej stosunkowo niższą skuteczność w pełnieniu swojej funkcji. Powietrze porusza się w niej w sposób naturalny, co może być problematyczne, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa, niż w pomieszczeniu. Klimatyzacja mechaniczna natomiast wprawia powietrze w ruch za sprawą skrzydeł wentylatora. Nie musimy martwić się więc o zastój wentylacji, gdy warunki pogodowe temu nie sprzyjają. Ta opcja wiąże się jednak z koniecznością dodatkowego dogrzewania pomieszczeń, co przemawia na jej niekorzyść. Rozwiązaniem problemu jest natomiast centrala wentylacyjna. 

Czym jest centrala wentylacyjna?

Centrala wentylacyjna uważana jest za ulepszoną wersję zwykłej wentylacji mechanicznej. Jej dodatkową funkcją jest bowiem odzysk ciepła z transportowanego powietrza. Elementem, odpowiadającym za ten proces, jest specjalny wymiennik, który ogrzewa powietrze z zewnątrz. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie. Ponadto, wiele nowoczesnych modeli centrali wentylacyjnych wyposażonych jest w dodatkowe filtry, które usuwają alergeny i drobnoustroje, a to w pozytywny sposób oddziałuje na nasze zdrowie. Za pomocą opisywanego urządzenia jesteśmy więc w stanie niemal całkowicie kontrolować przepływ powietrza w danym pomieszczeniu.

Montaż centrali wentylacyjnej

Ten system wentylacyjny powinien być instalowany wyłącznie w miejscach, spełniających podstawowe warunki, a więc dobrze izolowanych lub ogrzewanych. Ponadto, aby urządzenie służyło nam bezawaryjnie przez długi czas, konieczne jest przeprowadzanie regularnych przeglądów oraz serwisu, na przykład przez firmę Pio-Instal Piotr Skorupa. Warto o tym pamiętać, wybierając lokalizację centrali wentylacyjnej – sprawę znacznie ułatwi wygodny dostęp do urządzenia. 

Opracowanie:

Pio-Instal Piotr Skorupa

Gołkowice , 1 Maja 233

  • tel. 721 286 922

Podziel się