Artykuł sponsorowany Na czym polega  czyszczenie klimatyzacji?

Na czym polega czyszczenie klimatyzacji?

O zaletach posiadania klimatyzacji domowej nikogo nie trzeba przekonywać. Chłodne powietrze w upalne dni pozwala swobodnie oddychać i odpoczywać, a ciepłe w zimie miło ogrzewa pomieszczenie. Jednak klimatyzacja, jak każde urządzenie mechaniczne wymaga odpowiedniej, okresowej konserwacji. W klimatyzatorze podczas chłodzenia powietrza wydziela się duża ilość wilgoci. A wilgoć jest idealnym środowiskiem dla rozwoju mikroorganizmów. Klimatyzację można wyczyścić samodzielnie, ale co jakiś czas należy też skorzystać z fachowej usługi czyszczenia klimatyzacji.

Skąd się biorą grzyby?

Klimatyzator jest urządzeniem bezobsługowym, jeśli nie liczyć czynności związanych z włączaniem i wyłączaniem go oraz nastawianiem odpowiedniej temperatury powietrza. Działanie tego urządzenia wiąże się z przepompowywaniem powietrza, które przechodzi przez wymienniki ciepła, czyli: parownik i skraplacz.

W powietrzu zawsze jest kurz i pył. A w nich znajdują się zarodniki grzybów, pleśni oraz szkodliwe dla zdrowia bakterie. Wraz kurzem i pyłem wszystko to dostaje się na powierzchnię wymienników ciepła, łopatki wentylatora czy tace ociekowe – wyjaśnia Krystian Mierzwa z firmy Mk Klimagut z Żębocina.

Każdy klimatyzator jest wyposażony w specjalny filtr, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, ale prawda jest taka, że żaden filtr nie jest w stanie wyłapać wszelkich drobnoustrojów. Część z nich przedostaje się dalej.

Jak skutecznie wyczyścić klimatyzację w domu?

Większość zanieczyszczeń zatrzymuje filtr. Dlatego też fachowe, dokładne czyszczenie klimatyzatora, który pracuje w domu, należy przeprowadzić raz w roku. Sam filtr wymaga częstszego czyszczenia. Częstotliwość oczyszczania zależy zdecydowanie od tego, jak często działa klimatyzator, ilości zanieczyszczeń, które są w pomieszczeniach oraz od tego jak często i skutecznie odkurza się mieszkanie. Czyszczenie filtra należy przeprowadzić raz w miesiącu, co dwa miesiące lub co trzy miesiące. Standardowe, zgrubne filtry przemywa się łagodnym środkiem czyszczącym. Warto zadbać o domieszkę środka bakteriobójczego. Natomiast filtry, które mają za zadanie zatrzymać bardzo małe cząstki, nie czyści się, ale je wymienia. Dostęp do filtrów jest łatwy. Dlatego o ich czyszczenie i wymianę można z powodzeniem samemu zadbać. Do samodzielnych czynności powinno również należeć regularne mycie paneli. Przez nie bowiem wlatuje i wypływa powietrze, a sam brud jest widoczny tutaj gołym okiem. Wystarczy przemywać je miękką szmatką. Może być namoczona w wodzie z delikatnym środkiem czyszczącym. Warunek jest jeden: stosowana chemia nie może niszczyć tworzywa sztucznego. Na zewnątrz natomiast trzeba sprawdzać obudowę skraplacza. Przez niego mogą dostać się na przykład liście, owady, ptasie pióra. One zazwyczaj utrudniają przepływ powietrza przez lamele wymiennika. A tym samym zdecydowanie zmniejszają skuteczność wymiany powietrza.

Zadania dla fachowca

Samodzielne czyszczenie klimatyzacji domowej to jedna strona odpowiedniego serwisowania klimatyzatorów. Fachowe usługi czyszczenia klimatyzacji polegają na profesjonalnym oczyszczeniu wnętrza urządzenia, jego podzespołów. Serwisant z uprawnieniami wykona je w ramach corocznych przeglądów. To zadanie wymaga zdjęcia obudowy i demontażu niektórych elementów. Samo pozbycie się osadów, wymaga zastosowania specjalistycznych, często agresywnych substancji chemicznych.

Miejscem wewnątrz obudowy do dokładnego wyczyszczenia jest taca, która zbiera skropliny. To tutaj rozwijają się chorobotwórcze mikroorganizmy, które wyrzuca na zewnątrz wentylator. Po wyczyszczeniu tacy należy umieścić specjalną tabletkę odkażającą. Taka tabletka ma długotrwałe działanie.

Każda konserwacja klimatyzatora to konieczność

Ryzyko zachorowania to jedno, ale duże zanieczyszczenie klimatyzatora skutkuje spadkiem jego wydajności. Wzrasta też pobór energii elektrycznej. Urządzenie pracuje głośniej.  Warto wiedzieć, że utrzymywanie tego stanu przez dłuższy czas nie działa na korzyść klimatyzatora. Przede wszystkim szybciej zużywają się wentylatory i sprężarki, ponieważ są bardziej obciążone.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas