Artykuł sponsorowany Na czym polega cyklinowanie drewnianej podłogi?

Na czym polega cyklinowanie drewnianej podłogi?

Drewniana podłoga to doskonały sposób na trwałe i eleganckie wykończenie wnętrza. Jej sekret tkwi jednak nie tylko w wysokiej trwałości, odporności czy walorach estetycznych – parkiety i deski podłogowe są cenione również z wielu innych względów. Jednym z nich jest możliwość odnowienia w przypadku częściowego zużycia podłogi drewnianej. Po czym poznać, że drewniana podłoga wymaga renowacji? Na czym polega cyklinowanie? Odpowiadamy!

Cyklinowanie czy wymiana podłogi na nową?

Drewniane podłogi uchodzą za wyjątkowo klimatyczne, eleganckie i stylowe, jednak nawet najtrwalsza powierzchnia, z czasem ulega zużyciu. Kiedy parkiet nadaje się do renowacji? W jakiej sytuacji, jego wymiana będzie lepszym rozwiązaniem?

Cyklinowanie podłogi drewnianej można przeprowadzać nawet kilkukrotnie. Warto jednak dodać, że każde cyklinowanie wpływa na zmniejszenie grubości desek, dlatego czasem poddanie parkietu kolejnej odnowie, okazuje się niemożliwe. Kiedy tak się dzieje? Drewnianą podłogę warto wymienić na nową w sytuacji, gdy deszczułki są już na tyle cienkie, że widać ich łączenia, a ich grubość (licząc do pióra i wpustu) nie przekracza 3 mm.

Drewnianą podłogę warto zaś odnowić, w przypadku, gdy widoczne są na niej liczne zarysowania i uszkodzenia, a jej powierzchnia jest matowa i miejscami odbarwiona. Godną polecenia firmą, świadczącą usługi układania i renowacji podłóg drewnianych (w tym: cyklinowanie bezpyłowe), jest Silesia Parkiet w Katowicach.

Jak odbywa się cyklinowanie drewnianej podłogi?

Cyklinowanie parkietu to nic innego, jak jego odnowa, polegająca na dokładnym szlifowaniu i wyrównywaniu powierzchni. Celem cyklinowania jest zdarcie wierzchniej, zniszczonej warstwy drewna. Proces cyklinowania podłogi drewnianej odbywa się przy pomocy urządzenia zwanego cykliniarką, do której mocuje się, w zależności od celu, jaki chcemy osiągnąć – papier ścierny o różnej gradacji. Jak przebiega odnowa parkietu?

Przystąpienie do cyklinowania podłogi drewnianej, musi być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem podłoża. W tym celu specjaliści demontują listwy przypodłogowe oraz elementy, które mogłyby przeszkadzać w trakcie wykonywania prac.

Właściwe cyklinowanie rozpoczyna się od usunięcia starej powłoki zabezpieczającej – zwykle stanowi ją warstwa lakieru. Pierwsze szlifowanie wymaga użycia papieru ściernego o większej gradacji, co umożliwi nie tylko pozbycie się starej i nieestetycznej warstwy lakieru oraz ewentualnych plam, ale też skutecznie wygładzi wszelkie zarysowania powstałe podczas eksploatacji podłogi.

Ostatni krok to wygładzanie powierzchni oraz zabezpieczenie jej przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Wśród najpopularniejszych metod zabezpieczenia, wyróżniamy olejowanie lub lakierowanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas