Materiał Partnera Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju do płytek?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kleju do płytek?

Wykorzystanie konkretnego kleju do płytek daje możliwość przygotowania posadzki stabilnej, która pozostanie wytrzymałym rozwiązaniem nawet przy intensywnej eksploatacji. Klej należy jednak dopasować zarówno do samych płytek, jak i charakterystyki podłoża, na którym znajdzie się materiał wykończeniowy. Na co zatem dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze kleju do płytek?

Rodzaj układanych płytek

Jednym z istotnych kryteriów przy wyborze kleju do płytek jest typ materiału wykończeniowego. Poszczególne wyroby oferowane są np. do płytek wielkoformatowych, czyli takich, których długość boku przekracza 30 cm. Ze względu na spore wymiary jednej płytki klej musi zapewniać maksymalną stabilność na całej jej powierzchni. Dobrze sprawdzi się klej średniowarstwowy, który dodatkowo powinien wyróżniać się też wodo- i mrozoodpornością. Pozwoli to zastosować go zarówno w pomieszczeniach, jak i na podłożach narażonych bezpośrednio na działanie czynników zewnętrznych.

Warto zwrócić też uwagę na zalecenia producenta kleju odnośnie materiałów, z jakich powinny być wykonane płytki. Niektóre kleje lepiej sprawdzają się bowiem przy układaniu płytek ceramicznych, inne z kolei solidnie łączą gres i klinkier z podłożem. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty dystrybutora renomowanego producenta materiałów budowlanych, jakim jest FHU "Jurek". W ofercie znajduje się wiele klejów do płytek o różnej charakterystyce, które dopasowuje się także pod kątem parametrów podłoża. Na co zwrócić uwagę w tym zakresie?

Klej do konkretnego podłoża

Oprócz typu płytek bardzo ważnym elementem przy ich układaniu jest określenie właściwości podłoża, na jakim znajdzie się materiał wykończeniowy. Przede wszystkim dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie środków gruntujących oraz izolacji, które pozwolą uzyskać maksymalną przyczepność. Jeśli podłoże jest narażone np. na silne obciążenia mechaniczne lub termiczne, warto zastosować klej do płytek dedykowany do takich właśnie powierzchni – szybkowiążący i wysokoplastyczny.

Kleje dopasowuje się do podłoża pionowego lub poziomego. Może być ono zarówno wykonane z betonu, jak i innych materiałów, w tym np. tynku czy płyt gipsowo-kartonowych. Na takich podłożach warto zastosować klej cienkowarstwowy. W budynkach mieszkalnych doskonałym rozwiązaniem jest klej niskopylący, dzięki któremu nie powstają problematyczne zabrudzenia powierzchni. Przy wyborze kleju do płytek warto również zwrócić uwagę, czy środek jest dedykowany do podłóg z ogrzewaniem elektrycznym lub wodnym. Jeśli takie rozwiązanie grzewcze zostało wybrane przez inwestora, to musi on pamiętać o dostosowaniu właściwego kleju.

Opracowanie:

FHU "Jurek" Kamil Jurecki

Rydułtowy , Gajowa 9A

  • tel. 784 665 199

Podziel się