Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę przy montażu okien?

Na co zwrócić uwagę przy montażu okien?

Montaż okien powinien umożliwiać prawidłowe użytkowanie, a także zapewniać bezpieczeństwo w trakcie eksploatacji.  Połączenie stolarki z bryłą budynku musi zapewniać prawidłową współpracę podczas przenoszenia obciążeń i gwarantować właściwą odporność na działanie czynników atmosferycznych. Uzyskanie takich efektów jest możliwe, dzięki postępowaniu zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Na co należy zwrócić uwagę podczas montażu okien?

Działania przygotowawcze przed montażem okien

Przed wbudowaniem okien trzeba dokładnie sprawdzić wymiary okienne, aby upewnić się, czy wielkość otworu jest dopasowana do wielkości stolarki. Należy również zwrócić uwagę na usytuowanie izolacji termicznej ścian i umiejscowienie parapetu zewnętrznego i wewnętrznego. Ważne jest też odpowiednie oczyszczenie otworów okiennych i dokonanie ewentualnych odkuć w celu wykonania precyzyjnego pomiaru.

Trzeba pamiętać, że nawet najlepszej jakości okna stracą swoje walory, jeśli zostaną źle zamontowane. Przed przystąpieniem do montażu okien w nowych budynkach należy dodatkowo zweryfikować płaskość i pionowość ścian oraz stan wykończenia ościeży okiennych, w przypadku wbudowywania okien po wykonaniu tynków.

Mocowanie okien

Usytuowanie okien w ościeżnicy powinno zapewniać odpowiednią szczelność na przenikanie powietrza i wody opadowej. Jednocześnie musi zapobiegać wydostawaniu się pary wodnej z pomieszczeń. Izolacyjność cieplna połączeń okien ze ścianami powinna być zbliżona do stopnia izolacyjności samego przeszklenia. Oprócz tego całość wykonania musi gwarantować mieszkańcom budynku bezpieczeństwo i być w pełni estetyczna.

Usytuowanie okien, w przypadku gdy nie jest znany przebieg izoterm i nie uwzględnia się rozkładu temperatury, powinno przebiegać następująco:

  • w ścianie jednowarstwowej bez izolacji termicznej — w połowie grubości ściany,

  • w ścianie trójwarstwowej z izolacją wewnątrz — w strefie izolacji termicznej,

  • w ścianie dwuwarstwowe z izolacją termiczną na zewnątrz — w licu muru,

  • w ścianie dwuwarstwowej z zewnętrzną izolacją termiczną — przed licem muru.

Odpowiednie zainstalowanie okien umożliwia ich niezawodne działanie i zapewnia im długotrwałość. Aby połączenie stolarki z budynkiem było w pełni poprawne, konieczne jest zlecenie instalacji profesjonalnej ekipie monterskiej. W razie problemów z użytkowaniem okien, wynikających np. z ich rozregulowania, naprawę można zlecić firmie OKNO-SERWIS. Jej pracownicy zajmują się serwisowaniem uszkodzonych elementów, wymianą uszczelek lub przeróbką okien.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas