Materiał Partnera Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową?

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kostkę brukową?

Zanim zaczniesz układać nawierzchnię z kostek brukowych, musisz sprawdzić, czy nie jest przypadkiem uszkodzona. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zawsze można je reklamować. Pamiętaj, że gdy już ułożysz kostkę, nie możesz składać reklamacji. Sprzedawca i producent nie odpowiada za uszkodzenie, wynikające z nieprawidłowego ułożenia kostki. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na kilka parametrów.

Różnice w odcieniu kostki brukowej

Łagodząc różnice w odcieniu kostek, nawierzchnia wygląda bardziej naturalnie. Nawet w przypadku jednej partii kostki mogą subtelnie różnić się odcieniami.  Jak tłumaczy MIDAR Dariusz Gregorczyk, do barwienia betonowych kostek używa się naturalnych pigmentów. Dlatego warto wybrać kostki z trzech różnych palet i elegancko je połączyć. Efekt będzie imponujący. Spodoba się zarówno domownikom, jak i gościom. Nawierzchnia będzie równomiernie zabarwiona.

Kształty kostki brukowej

Kostki brukowe różnią się kształtem, krawędziami, powierzchnią, kolorem i wielkością. Z tradycyjnych kostek możesz ułożyć łuki, okręgi i rybie łuski. Możesz z nich też stworzyć oryginalne wachlarze. W ofercie dostępne są również kostki w nieregularnych i geometrycznych kształtach. Doskonale komponują się z nowoczesną architekturą. Producenci proponują też modele ekologiczne, które wyróżniają się dużymi wypustami dystansowymi.

Krawędzie i powierzchnia

W ofercie znajdziesz kostki z fazą i bez. Fazą nazywamy ukośnie ściętą krawędź. Chroni ona kostkę brukową przed uszkodzeniem. Kostka może mieć różne krawędzie. Bez problemu znajdziesz modele z ostrymi, zaokrąglonymi lub nieregularnie obijanymi krawędziami. Te ostatnie wspaniale imitują kamień lub bruk. Kostki różnią się też powierzchnią. Mogą być gładkie lub szorstkie. Ten drugi typ kostek jest starannie pokryty naturalnym kruszywem. Najczęściej używa się granitu, bazaltu lub kwarcu.

Kolor i wielkość

W zależności od zastosowanych barwników, kostki brukowe występują w różnych kolorach. Bardzo popularne są szare, grafitowe, zielone i niebieskie. W ofercie znajdziemy też modele żółte, brązowe, czerwone. Wielu klientów wybiera również brązowe kostki lub mieszankę jesiennych kolorów. Kostki mogą być produkowane z białego lub szarego cementu. Jeśli są wykonane z białego cementu, kolory są wyraziste. Kostki z szarego cementu wyróżniają się zgaszonymi kolorami.

Standardowe kostki mają grubość 6 i 8 cm. Wielu producentów oferuje również produkty o grubości 4, 7, 5 i 10 cm. Mogą mieć różną wielkość. Śmiało możesz łączyć kostki o różnych kształtach i wielkościach.

Opracowanie:

"MIDAR" Dariusz Gregorczyk

Zwoleń , ks. kard. Wyszyńskiego 40

Podziel się