Artykuł sponsorowany Modernizacja instalacji elektrycznej – kiedy jest konieczna?

Modernizacja instalacji elektrycznej – kiedy jest konieczna?

Modernizacja instalacji elektrycznej może okazać się konieczna w wielu przypadkach. Najczęściej, kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego – instalacje elektryczne w takich mieszkaniach bywają nieprzystosowane do dzisiejszych wymagań. Wymiana instalacji elektrycznej może być konieczna po kilku czy kilkunastu latach użytkowania – kiedy w domu czy mieszkaniu pojawia się coraz więcej sprzętów elektronicznych.

Idealnym momentem, dla wymiany instalacji elektrycznej jest również remont mieszkania. Podłączenie nowych sprzętów elektronicznych do starej instalacji może być nawet niebezpieczne nie wspominając już o tym, że taka instalacja zapewne zacznie już zawodzić.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

Decyzja o wymianie instalacji należy do lokatora – jest on jednak zobowiązany do utrzymania należytego stanu technicznego instalacji. O wymianie należy zdecydować zwłaszcza kiedy obecna instalacja ma już 20 do 30 lat. Lata temu całkiem inaczej obliczano zapotrzebowanie na prąd, tamtejsze kable nie poradzą sobie z nowoczesnymi urządzeniami. Modernizacja instalacji elektrycznej jest konieczna – zaniechanie tej czynności może grozić porażeniem prądem lub nawet pożarem.

Nowoczesna instalacja elektryczna musi być wyposażona w rozdzielnicę z modułami ochronnymi. W każdym obwodzie powinny występować po trzy przewody, a wszystkie przewody o przekroju do 10 mm2 muszą być miedziane.

Nawet w nowoczesnym budownictwie zdarzają się problemy z instalacją elektryczną – wynikają one głównie z błędnego jej rozplanowania. Jeżeli instalacja została źle zaprojektowana, należy dokonać jej modernizacji.

Serce instalacji elektrycznej – rozdzielnica elektryczna

Obecnie najczęściej wybierana jest rozdzielnica podtynkowa, jako o wiele bardziej estetyczna. Jednak przy wyborze rozdzielnicy – choć estetyka jest ważna – ważniejsze będą jej wymiary. Rozdzielnica elektryczna powinna być większa niż potrzebujemy w danym momencie – pozwoli to na dodanie kolejnych modułów w przyszłości, kiedy dojdą nowe urządzenia elektroniczne. Dodanie modułów jest tańszym i wygodniejszym sposobem niż wymiana całej rozdzielnicy. Jeżeli mamy taką rozdzielnicę, możemy dokonać modernizacji instalacji elektrycznej, bez konieczności całkowitej jej wymiany.

Instalacja elektryczna zawsze powinna być zgodna z obowiązującymi na daną chwilę normami i przepisami – zapewni to bezpieczeństwo mieszkańcom, a także funkcjonalność i wygodę użytkowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas