Materiał Partnera Mini koparka - niepozorny sprzęt do zadań specjalnych

Mini koparka - niepozorny sprzęt do zadań specjalnych

Mini koparki są maszynami budowlanymi pełniącym funkcję podobną jak zwykłe koparki. Są jednak znacznie mniejsze, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nawet do wykopów w trudno dostępnych miejscach i na niewielkim terenie. Czym dokładnie są mini koparki? Do jakich prac na placu budowy - i nie tylko - mogą być wykorzystywane? Tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym jest mini koparka

Mini koparka jest maszyną budowlaną wyposażoną w łyżkę umożliwiającą wykonywanie wykopów oraz napęd gąsienicowy, usprawniający poruszanie bez przeszkód po placu budowy.

W zależności od potrzeb realizowanej inwestycji można wykorzystać mini koparkę:

  • z łyżką zbierakową,
  • z łyżką wygarniającą,
  • z łyżką chwytakową.

Ponadto możliwy jest wynajem sprzętu na metalowych lub gumowych gąsienicach. Pierwszy wariant jest odpowiedni do prac na terenie grząskim oraz bardzo nierównym. Na drugi natomiast warto się zdecydować, gdy podłoże, po którym będzie poruszać się mini koparka może zostać przez nią uszkodzony np. asfalt, kostka brukowa albo beton.

Niewielkie rozmiar tej maszyny umożliwiają jej transport na lawecie, co znacznie przyspiesza rozpoczęcie pracy przy jej zastosowaniu - nie ma potrzeby organizacji specjalistycznego przewozu.


Do jakich prac wykorzystuje się minikoparkę?

Mini koparka jest najczęściej wykorzystywana do wykonywania prac na niewielkim terytorium (w tym trudno dostępnym), gdzie tradycyjna koparka miałaby trudność w poruszaniu się i manewrowaniu łyżką. Ponadto jest maszyną stosunkowo lekką, więc można ją wykorzystywać także na terenie grząskim, podmokłym, a nawet wewnątrz budynków np. w hali magazynowej.

Doskonale sprawdzi się przy wykonywaniu wykopów pod:

  • fundamenty,
  • instalacje,
  • szamba i przydomowe ekologiczne oczyszczalnie ścieków,
  • kostkę brukową,
  • gruntowe wymienniki ciepła.

Warto przy tym pamiętać, że głębokość wykopu, jaki może wykonać to urządzenie, wynosi od 1,5 do nieco ponad 2 m. Ponadto z powodzeniem można przy jej użyciu pogłębiać rowy i kanały, a jeśli jest wyposażona w wysięgi, czyli przedłużenie ramienia, wówczas wykona też głębokie wykopy.

Jeśli na placu budowy znajdują się pozostałości po wyciętych drzewach, wówczas mini koparka bez trudu usunie pozostałe w ziemi korzenie. Jeśli teren jest naznaczony nierównościami - ta maszyna doprowadzi go do oczekiwanej formy. Poradzi sobie nawet z pracami odwadniającymi terenu, jakie mogą się okazać niezbędne przed wykonaniem wykopów pod fundamenty budynku.

Jak zauważają pracownicy firmy Kryspol - prace budowlane nie są jednak jedynym obszarem, w którym mini koparka znajduje zastosowanie. Ponieważ wyposażona jest w osprzęt, na który składają się świdry, widły, nożyce oraz młot hydrauliczny, potrafi precyzyjnie wykonać roboty ziemne związane z układaniem sieci telekomunikacyjnej, energetycznej, wodno-kanalizacyjnej, a także światłowodowej. Dzięki odpowiednim łyżkom może również służyć do załadunku ziemi czy gruzu na przyczepę.

Należy przy tym podkreślić, że jest to rodzaj sprzętu, przeznaczonego do tzw. lekkich robót budowlanych. Tam, gdzie konieczne jest wykonywanie szerokich i głębokich wykopów, konieczne będzie wynajęcia tradycyjnej koparki.

Opracowanie:

Podziel się