Materiał Partnera Materiały do wykończenia łazienki,

Materiały do wykończenia łazienki,

Choć łazienka jest specyficznym pomieszczeniem o zupełnie odmiennym charakterze, warto by jej wystrój i wykończenie harmonijnie współgrało z projektem całościowym mieszkania, czy domu jednorodzinnego. Na rynku znajdziemy wiele materiałów, którymi jesteśmy w stanie nie tylko jakościowo zagospodarować podłogi i ściany łazienek, ale i dostosować wygląd tego pomieszczenia do ogólnego wyglądu zaprojektowanej przestrzeni życiowej mieszkańców. Niezależnie więc czy wykonujemy projekt pod nowe mieszkanie pod klucz, czy tylko zaplanowaliśmy remont części pomieszczeń w naszym gniazdku rodzinnym, warto jest pamiętać, by starać się zachować charakter pomieszczenia, by wciąż móc czuć się w nim, jak u siebie.

Jak to robią architekci?

Architekci przede wszystkim skupiają się na możliwościach łatwego utrzymania czystości w przestrzeniach łazienkowych. Dlatego też ważne jest, aby materiał, którym wykańczamy te pomieszczenia, nadawał się do sprawnego czyszczenia, by nie wchłaniał wody i nie był podatny na powstawanie grzybów, pleśni itp. Z tych właśnie powodów architekci przede wszystkim proponują takie wykończenia jak:

  • wykończenia płytkami ceramicznymi,
  • wykończenia kamieniem,
  • wykończenia szkłem,
  • wykończenia tapetami i farbami wodoodpornymi,
  • wykończenia drewnem,
  • wykończenie podłogami z winylu, gumy, linoleum.

W ostatecznym rozrachunku to od nas samych i od wykonanego dla nas projektu będzie zależał końcowy efekt prac wykończeniowych. Prawidłowo dobrana kolorystyka, struktura, połysk podłóg i ścian pozwolą na znalezienie takiego charakteru łazienki, na jakim nam zależy. Ogólny wystrój i estetyka wykończenia są tematem na długie rozważania. Zależą przede wszystkim od naszych osobistych, specyficznych wymagań stawianych takim pomieszczeniom. Od estetyki, która spodoba się wszystkim członkom rodziny, od projektu, który sami dla siebie stworzyliśmy, lub który został stworzony zgodnie z naszymi własnymi zaleceniami.

Najlepszy materiał na podłogi i ściany łazienkowe

Jak mówią specjaliści od prac wykończeniowych z firmy Rafex Rafała Kalety, zdecydowanie najpopularniejszym wyborem na wykończenie ścian łazienkowych są płytki ceramiczne. Ich cena jest różna i zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, do których trzeba doliczyć koszt fugi, podkładu i samej robocizny. Położenie płytek jest pracą, którą można wykonać samodzielnie. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z usług fachowca, szczególnie gdy nie mamy dużego doświadczenia w tej dziedzinie.

W sklepach znajdujemy wiele rodzajów płytek ceramicznych o rozmaitych specyfikacjach technicznych i klasach ścieralności. Na ściany łazienek można spokojnie kłaść płytki śliskie o niskiej nasiąkliwości i dużym połysku.

Podłogi łazienek można nawet wykańczać szkłem, którego wytrzymałości lepiej jednak nie sprawdzać chodząc w butach na obcasach czy zimowym obuwiu. Można i wykańczać ją glazurą, a nawet lakierowanym drewnem. Wszystko podlega więc pod uzyskanie efektu, na jakim nam najbardziej zależy. Ostatecznie doskonałym i niezwykle trwałym budulcem do stawiania podłóg, a nawet wykańczania ścian jest kamień, który potrafi naprawdę wiele znieść i jest niezwykle długowieczny. Wyróżnijmy więc marmur, trawertyn czy granit, które doskonale nadają się do jakościowego wykończenia łazienkowych powierzchni.

Opracowanie:

Rafex

Bojszowy , Żytnia 7

Podziel się