Artykuł sponsorowany Materiały budowlane wykorzystywane do ociepleń budynków. Które wybrać?

Materiały budowlane wykorzystywane do ociepleń budynków. Które wybrać?

Ocieplenia ścian zewnętrznych budynków dokonuje się po to, aby zwiększyć efektywność energetyczną budynku. To również gwarancja niższych kosztów ogrzewania. Jednak by straty ciepła były jak najniższe, natomiast ponoszone na energii oszczędności odpowiednio wysokie, warto poświęcić chwilę czasu na wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego.

Cechy charakterystyczne

Do ocieplenia wszystkich elementów budynku można zastosować jeden z dwóch podstawowych materiałów - styropianu lub wełny mineralnej. Ze względu na właściwości ciepłochronne materiały te mogą być również stosowane zamiennie. Jednak poza właściwościami izolacyjnymi należy brać też pod uwagę inne cechy typowe dla materiałów ociepleniowych. Współczynnik przewodności cieplnej λ informuje, jaka moc cieplna przenika przez 1m2 przegrody grubości 1 metra wykonanej z konkretnego surowca. Dla materiałów izolacyjnych jego wartość powinna być mniejsza niż 0,05 W/(mK). Istotną cechą pozostaje nasiąkliwość. Charakteryzuje materiał izolacyjny pod kątem wchłaniania wody.

- Wysoka wartość powoduje obniżenie właściwości termoizolacyjnych i może prowadzić nawet do zniszczenia innych materiałów, na które oddziałuje izolacja - tłumaczy specjalista firmy Gut-Bud zajmującej się m.in. docieplaniem budynków. Zwłaszcza przy ociepleniu podłogi lub tarasu należy zwrócić uwagę na ściśliwość materiału. Ten czynnik określa wielkość obciążenia materiału, przy której jego grubość zmniejsza się o 3 lub 10%. Dyfuzja pary wodnej określa paroprzepuszczalność materiału w stosunku do paroprzepuszczalności powietrza. Wartość m bliska 1 świadczy o tym, że materiał charakteryzuje się wysoką zdolnością przepuszczania pary wodnej.

Najpopularniejsze materiały izolacyjne

Szklana lub skalna wełna mineralna ma dobrą izolacyjność cieplną, jest sprężysta i paroprzepuszczalna. Nie działają na nią szkodliwe substancje chemiczne oraz ogień. Przy tym doskonale pochłania dźwięki, z tego względu ocieplenie pełni też funkcję izolacji akustycznej. Produkowana jako płyty, maty, lub granulat.

Styropian cechuje lekkość, sztywność i mała wartość nasiąkliwości. Nie jest odporny na działanie niektórych rozpuszczalników obecnych w masach hydroizolacyjnych i klejach bitumicznych, przez co często ulega stopnieniu lub zanikaniu. Poza styropianem tradycyjnym oznaczonym EPS wyróżnia się również styropian grafitowy, znany pod nazwą neopor. Grafit poprawia izolacyjność termiczną. Ze styropianu produkuje się najczęściej zwykłe płyty, ale na rynku można spotkać również laminowane papą oraz maty. Można również zakupić specjalny styropian do umieszczenia między dachowymi krokwiami oraz granulat do wykonania izolacji nadmuchiwanej albo mieszania z zaprawami.

XPS jest twardszy od styropianu i ma lepsze właściwości ciepłochronne. Jednak lepsze właściwości pociągają za sobą odpowiednio wyższe koszty. Produkuje się z niego płyty o fazowanych krawędziach. Niektóre mają szorstką albo wytłaczaną powierzchnię, dzięki czemu materiały izolacyjne i tynk lepiej się ich trzymają.

- Istnieje naprawdę wiele materiałów ociepleniowych. Można wymienić m.in. keramzyt, płyty z piany fenolowej czy folii termoizolacyjnej. Każde z nich reprezentuje nieco inne właściwości. Wybór odpowiedniego materiału warto uzależnić po prostu od elementu domu, który chcemy ocieplić oraz budżetu, jaki możemy wyłożyć na zakup materiałów. Radą mogą służyć również specjaliści w firmie zaopatrzeniowej lub ekipa budowlana, która ma izolować budynek - podsumowuje specjalista Gut-Bud.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas