Materiał Partnera Malowanie ścian – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze farby?

Malowanie ścian – jakimi kryteriami kierować się przy wyborze farby?

Jeszcze całkiem niedawno decyzja, jak pomalować ściany w mieszkaniu, była niezwykle prosta. Wybór ograniczał się w zasadzie do farby klejowej i emulsyjnej. Obecnie sprawa wygląda zgoła inaczej. Rynek oferuje wiele rodzajów farb różniących się składem, właściwościami, a co za tym idzie – przeznaczeniem, dając szerokie możliwości dopasowania ich do indywidualnych potrzeb. Na co zwracać uwagę przy wyborze farby?  Jak dokonać trafnego wyboru?

Co należy brać pod uwagę przy wyborze farby?

Istnieje kilka podstawowych parametrów, które brane są zwyczajowo pod uwagę przy wyborze farby. Jednym z nich jest kolor. Najczęściej wybór podyktowany jest własnymi preferencjami. Należy jednak zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, które będzie malowane. W niewielkich przestrzeniach oraz takich, które nie są dobrze doświetlone, lepiej zdecydować się na jasne i ciepłe odcienie, które przede wszystkim optycznie je powiększą. Ciemniejsze kolory o głębokim nasyceniu barwy sprawdzą się w dużych pomieszczeniach, czyniąc je bardziej przytulnymi. Również w przypadku jasnych czy białych mebli stworzą z nimi ciekawą aranżację. Przygotowując się do malowania pomieszczeń, należy także zwrócić uwagę na trwałość wybranej farby. Każdemu z pewnością zależy, by cieszyć się jak najdłużej nowymi wnętrzami, dlatego użyty materiał powinien być dostatecznie odporny na zabrudzenia czy zarysowania i o trwałych kolorach nieblaknących pod wpływem promieniowania słonecznego. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważne jest również, aby rodzaj farby był dostosowany do charakteru pomieszczenia. Zwykle na opakowaniu producent podaje informację, do jakich wnętrz dana farba jest dedykowana. Oczywiście istotna jest również cena produktu. Biorąc pod uwagę fakt, że ma on służyć przez co najmniej kilka lat, lepiej ponieść większy koszt, ale zyskać produkt wyższej jakości. Warto pamiętać, by farby były również bezpieczne. Najlepiej wybierać te niezawierające lotnych związków organicznych. Szczególnie do pokoju dziecięcego warto wybrać farbę ze znakiem Ecolabel lub rekomendacją Centrum Zdrowia Dziecka lub Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Nie każdy czuje się na siłach, by samodzielnie odnowić mieszkanie. Wtedy prace najlepiej zlecić profesjonalistom. W województwie śląskim możesz skorzystać z usług firmy Rekris.

Rodzaje farb stosowanych wewnątrz pomieszczeń

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów farb przeznaczonych do stosowania wewnątrz pomieszczeń: 

  • akrylowe – należą do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych. Są odporne na zmywanie, jednak nie należy ich szorować. Należą się do farb „oddychających”, dlatego mogą być stosowane także w kuchni czy łazience.
  • lateksowe – zawierają większą ilość żywicy niż farby akrylowe. Po wyschnięciu tworzą elastyczną powłokę odporną na zmywanie i szorowanie. Z powodzeniem sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Chronią ściany przed wilgocią i rozwojem mikroorganizmów.
  • ceramiczne – to odmiana farb lateksowych zawierających dodatkowo ceramiczne mikrogranulki. Są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Z ich wyjątkowo gładkiej powierzchni łatwo zmyć nawet wykonane flamastrem rysunki domowego artysty. Są również odporne na szorowanie i działanie silnych środków chemicznych zawierających alkohole czy chlorowce.  Idealnie nadają się do malowania ścian w łazience, kuchni czy holu. Niektóre farby ceramiczne zawierają dodatkowo substancje pochłaniające formaldehyd. Dlatego są szczególnie polecane do pomieszczeń z nowymi meblami oraz panelami podłogowymi.
  • winylowe – dzięki obecności w składzie polimerów winylowych są wyjątkowo elastyczne i charakteryzują się dużą przyczepnością, łatwo rozprowadzają się na malowanej powierzchni. Niewielkie zabrudzenia można zmywać wodą. Nie nadają się natomiast do szorowania.

Opracowanie:

Rekris Krzysztof Książek

Katowice , Wiosny Ludów 31 lok. 48

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas