Artykuł sponsorowany Które drewno najlepiej nada się na podłogę?

Które drewno najlepiej nada się na podłogę?

Wiele osób decyduje się na drewniane podłogi, ponieważ charakteryzują się znacznie większą wytrzymałością od paneli. Wydaje się jednak, że jeszcze lepszym rozwiązaniem w tym zakresie są projekty, które wyróżnia trójwarstwowa struktura – takie „powierzchnie” są mniej podatne na działanie wilgoci, obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Jakie drewno wykorzystuje się do ich produkcji?

Trójwarstwowe podłogi drewniane, jak sama nazwa wskazuje, składają się z trzech części, co wpływa na ich walory użytkowe oraz trwałość. Wszystkie warstwy są wykonane z naturalnego surowca, którego konserwuje się np. za pomocą dedykowanego oleju. Aby powierzchnia była jednak należycie wytrzymała i estetyczna, trzeba także wybrać odpowiedni budulec. Drewno powinno być bowiem wystarczająco twarde – pozwoli to na zachowanie pierwotnego kształtu desek pomimo intensywnej eksploatacji czy działania różnorodnych obciążeń.

Surowce na trójwarstwowe podłogi drewniane 

Jednym z najtrwalszych, a jednocześnie najbardziej polecanych materiałów do produkcji takich powierzchni jest dąb. Budulec wykazuje m.in. wysoką odporność na zmiany w temperaturze i wilgotności powietrza, dzięki czemu nie kurczy się, nie zaczyna skrzypieć czy nie pęcznieje w tak krótkim okresie, jak pozostałe gatunki surowca. Jak dodają fachowcy z firmy „Gremont”, drewno dębowe jest zarazem bardzo „ciepłe” i amortyzuje kroki, przez co użytkowanie podłogi nie powoduje dyskomfortu. Co istotne, materiał nie sprawia także trudności podczas obróbki.

Alternatywą dla powyższego rozwiązania może być jesion, który cieszy się dużą popularnością ze względu na równie pożądane właściwości. Trójwarstwowe podłogi drewniane, jakie zostały stworzone z jego udziałem, są należycie twarde oraz ciężkie, a dodatkowo charakteryzują się znaczną sprężystością. Warto również wspomnieć, że budulec nie jest zbyt „łupliwy”, tzn. nie pęka pod wpływem nacisku czy uderzenia, wyróżnia się jednak giętkością. Ta ostatnia cecha sprawia, że deski często dostosowują się do ew. nierówności posadzki, nie wypaczając się.

Dębowe i jesionowe podłogi trójwarstwowe 

Opisane surowce są wykorzystywane zarówno w produkcji trójwarstwowych, jak i „zwykłych” podłóg drewnianych. Materiały docenia się jednak nie tylko ze względu na niezwykłą trwałość czy inne walory użytkowe, ale także estetykę – jasny jesion oraz ciemniejszy dąb zachwycają swoją szlachetnością i naturalnością słojów. Budulce tworzą „ponadczasowe” powierzchnie, które pasują do rozmaitych wnętrz – od rustykalnych i skandynawskich aranżacji, po klasyczne i industrialne.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas