Artykuł sponsorowany Które dachówki są lepsze: ceramiczne czy betonowe?

Które dachówki są lepsze: ceramiczne czy betonowe?

Na rynku budowlanym występuje bardzo dużo rodzajów pokryć dachowych. Często wybieranymi są dachówki ceramiczne i betonowe. Są to dwa wyjątkowe typy materiałów, które mogą stworzyć niepowtarzalny wygląd każdego domu. Różnice i podobieństwa mogą być oczywiste dla osób pracujących w branży dekarskiej, ale nie dla właścicieli domu, na którym trzeba położyć dach. Co warto wiedzieć o dachówkach ceramicznych i dachówkach betonowych?

Dachówki ceramiczne i betonowe

Jednym z częściej wybieranych typów pokrycia dachowego są dachówki ceramiczne wykonane z wypalanej gliny. Ich gęstość zależy od tego, jak długo były poddawane ogrzewaniu i w jak wysokiej temperaturze odbywał się ten proces. Takie dachówki mogą mieć różne kolory, w odcieniach bieli, żółci, pomarańczy, a nawet brązu. Jednak najczęściej spotykanym kolorem dachówek ceramicznych jest ten nazywany terakotą. Wysokie temperatury stosowane do wypalania tego materiału na pokrycia dachowe zapewniają to, że nigdy się nie kruszą, ani nie tracą pierwotnej barwy. Stanowią trwałą opcję zadaszenia i bardzo dobrze izolują.

Dachówki betonowe wykonuje się podobnie do zwykłego betonu: z mieszanki piasku, cementu i wody, formowanej pod wpływem ciepła i wysokiego ciśnienia. Chociaż wykończona powierzchnia betonu może pozostać gładka, możliwe jest również nadanie jej faktury i pomalowanie, aby uzyskać bardziej unikalny i spersonalizowany wygląd. Dachówki betonowe są dostępne w trzech możliwych stylach: płaski, który nie ma krzywizn, niski profil z małą krzywizną i wysoki profil z dużą krzywizną. Dachówki betonowe mogą imitować wygląd innych rodzajów pokryć dachowych, w tym dachówek ceramicznych, drewnianych, łupkowych lub kamiennych.

Różnice pomiędzy dachówkami ceramicznymi i betonowymi

Podatność na nasiąkalność podczas deszczu lub opadów śniegu w przypadku dachówek betonowych jest nieco wyższa. Oznacza to, że są bardziej podatne na działanie pleśni i grzybów, a co za tym idzie, może zajść potrzeba szybszego naprawiania dachu lub wymiany uszkodzonych dachówek. Jest znaczna różnica, jeśli chodzi o ciężar tych dwóch rodzajów dachówek. Ceramiczne dachówki są prawie o połowę lżejsze, co może mieć znaczący wpływ na stopień obciążenia konstrukcji dachu. Dachówki ceramiczne mają tendencję do uszkodzeń. Są podatne na pęknięcia pod wpływem działania trudnych warunków atmosferycznych. Z kolei dachówki betonowe mogą nie mieć tak dużej odporności na mróz i powstawanie w związku z nim szczeliny.

Utrzymanie czystości i dobrej jakości dachówek betonowych może być trudniejsze. Jest to uwarunkowane przepuszczalnością wody, na co odporne są dachówki ceramiczne. Jest to dość ważny czynnik decydujący o wyborze pokrycia dachowego, który właściciel domu powinien omówić z firmą dekarską, na przykład z Wileński Dachy Błażej Wileński z Braniewa. Fachowcy doradzą także w kwestii estetyki, to jest przy wyborze koloru dachówek. Warto tu pamiętać, że dachówki ceramiczne mogą się odbarwiać, a dachówki betonowe blaknąć. W przypadku trwałości zarówno dachówki ceramiczne, jak i betonowe są najtrwalszymi materiałami stosowany do pokrycia dachów, lecz to te pierwsze uznawane są za naprawdę mocne i wytrzymałe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas