Artykuł sponsorowany Kryteria wyboru zgrzewarki

Kryteria wyboru zgrzewarki

Zgrzewanie jest metodą trwałego łączenia elementów – najczęściej z tworzyw sztucznych. Zaliczają się tu także rury instalacyjne. Są one dostarczane w odcinkach, a następnie zgrzewane w system ściśle dostosowany do potrzeb danego obiektu. W tej pracy nieodzowne są zgrzewarki. Jakimi kryteriami należy się kierować, wybierając zgrzewarkę? Tego dowiesz się z tekstu poniżej!


Zgrzewarka do rur – jak działa?

Zgrzewanie nie jest technologią nową. Zgrzewa się folie, w których przewożone są butelki (tworzy to tzw. zgrzewki), plastikowe elementy samochodów, zabawki i wiele, wiele innych. Od niedawna zgrzewanie jest obecne także w branży instalacyjnej. Ma to związek z tym, że nowoczesne rury z tworzyw sztucznych coraz częściej zastępują droższe i cięższe instalacje metalowe, np. hydrauliczne czy grzewcze.

Zgrzewanie rur jest podobne do zgrzewania innych materiałów – wyjaśnia specjalista z firmy Instalator z Bytomia. – Trzeba ogrzać mające się połączyć krawędzie dwóch elementów z topliwego tworzywa. Temperatura powinna być dostosowana do materiału, z jakim się pracuje. Ponieważ jednak rury mają specyficzny kształt, są w wielu rozmiarach, potrzebne było urządzenie przeznaczone specjalnie dla nich. Jest nim zgrzewarka do rur.  


Na co zwrócić uwagę przy wyborze zgrzewarki?

Żeby zgrzewarka do rur spełniła swoje zadanie, musi być przede wszystkim dostosowana do instalacji pod względem średnicy. Dlatego baczną uwagę należy zwrócić na oferowany ze zgrzewarką komplet kształtek. Jeśli jesteś profesjonalnym instalatorem i pracujesz z rurami w wielu rozmiarach, postaw na rozbudowany zestaw – droższy, ale niezawodny nawet przy niestandardowych instalacjach.

Kolejnymi bardzo ważnymi kryteriami wyboru zgrzewarki do rurregulacja i stabilizacja temperatury zgrzewania. Poszczególne tworzywa wymagają innych warunków termicznych, aby doszło do zgrzania elementów. Precyzyjnie dobrana i stała temperatura ułatwią pracę, przyspieszą ją i sprawią, że rezultaty będą przewidywalne.

Warto zwrócić uwagę także na moc urządzenia. To od niej będzie zależała szybkość nagrzewania się oraz maksymalna temperatura zgrzewania.

Skoro o maksymalnej temperaturze mowa – jej też warto się przyjrzeć przed zakupem. Producenci rur z tworzyw sztucznych najczęściej dostarczają informacji co do tego, w jakich warunkach następuje zgrzanie materiału. Jeśli wiesz dokładnie, na jakim tworzywie będziesz pracował, pamiętaj dobrać maksymalną temperaturę zgrzewarki do wymagań konkretnych rur.

Nie bez znaczenia jest także wygoda pracy, ale i przechowywania. Porównując modele zgrzewarek, które bierzesz pod uwagę, przyjrzyj się uchwytom i stojakom, które zapewniają stabilną pracę. Nie pomijaj też tego, jak zgrzewarka wygląda po skończonej pracy. Czy pakuje się ją z całym zestawem do poręcznej walizki, która nie zajmie wiele miejsca do czasu następnego użycia? To szczególnie ważne, jeśli nie masz do dyspozycji wielkiego garażu, a ze zgrzewarki korzystasz sporadycznie.

Pamiętaj, że jeśli urządzenie miałoby być użyte tylko raz albo kilka, znacznie korzystniejszy jest wynajem zgrzewarki. Pracujesz wówczas na lepszym urządzeniu za mniejsze pieniądze, a po skończonej pracy sprzęt nie zajmuje miejsca w Twoim domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas