Materiał Partnera Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Kryteria wyboru drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne nie tylko powinny swoją estetyką pasować do całości wystroju pomieszczenia, lecz również spełniać szereg użytecznych funkcji. Dlatego wybierając je, zwracajmy uwagę nie tylko na kryteria estetyczne, lecz również na sposób ich otwierania, materiał, z jakiego są wyprodukowane, czy mają być przeszkolone, czy pełne. Nie bez znaczenia będą również rodzaje okuć drzwiowych.

Drzwi wewnętrzne w dużej mierze wpływają na wygląd całego pomieszczenia. Mogą je doświetlić, lub stworzyć przygaszoną, kameralną atmosferę. Powinny komponować się z całością, lecz także posiadać oryginalne akcenty. Jakie są kryteria wyboru drzwi wewnętrznych?

Sposób otwierania

Od tego, w jaki sposób drzwi będą się otwierały, zależy, ile miejsca zajmą w pomieszczeniu. Warto zatem pomyśleć o tym już na etapie projektu i odpowiednio rozplanować rozkład pomieszczeń.

Do wyboru mamy drzwi:

  • rozwieralne, przeznaczone do dużych pomieszczeń
  • składane,  w których skrzydło podzielone jest na dwa lub więcej elementów i które zajmują mniej miejsca
  • przesuwane, które mogą być także schowane w ścianie
  • harmonijkowe, pojedyncze lub podwójne
  • wahadłowe

Przeszklenia

Kolejnym kryterium wyboru drzwi wewnętrznych powinien być stopień ich przeszklenia.

Jeśli zależy nam na doświetleniu pomieszczenia lub wpuszczeniu światła do na przykład korytarza bez okna, wybierzmy drzwi z dużą ilością przeszkleń lub całe ze szkła. Szkło może być przezroczyste, matowe, barwione, ornamentowe lub witrażowe. W pomieszczeniach takich jak sypialnie, w których zależy nam na zachowaniu intymności, zastosujmy drzwi pełne bez okienek albo z bardzo małymi przeszkleniami.

Materiał, użyty do produkcji

Drzwi wewnętrzne, oferowane między innymi przez renomowaną firmę Pendragon, różnią się także ze względu na materiał, z którego zostały wyprodukowane.

Najczęściej stosuje się drewno lite lub klejone. Elementy z drewna klejonego są odporne na wypaczenia i cechuje je wysoka wytrzymałość. Najchętniej wykorzystywane gatunki drewna to sosna, dąb, mahoń, jesion oraz buk. Innym materiałem, często używanym do produkcji drzwi wewnętrznych są płyty drewnopochodne wiórowe, pilśniowe, MDF i HDF.

Okucia

Na końcu warto wspomnieć o okuciach. Większość drzwi wewnętrznych wiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku, pozwalających na korygowanie zawieszenia skrzydła względem ościeżnicy. Klamkę dokupuje się osobno. W cenę drzwi wliczony jest zamek, fabrycznie wpuszczony w otwór w skrzydle.

Podziel się