Materiał Partnera Kotwy chemiczne. Charakterystyka i zastosowanie

Kotwy chemiczne. Charakterystyka i zastosowanie

Kotwy chemiczne działają na zasadzie powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O mocy kotwy chemicznej decyduje siła sklejenia dwóch materiałów, dlatego nazywa się je także łącznikami wklejanymi. Kotwy wklejane przeznaczone są do szczególnie solidnych zamocowań i z powodzeniem zastępują kołki oraz dyble.

Właściwości oraz zastosowanie kotew chemicznych

Zasadniczą zaletą kotew chemicznych jest to, że potrafią trwale zespoić ze sobą różne materiały. Parametry związane z wytrzymałością kotwy chemicznej są najwyższe ze wszystkich znanych łączników, zarówno pod kątem wielotonowego udźwigu obciążeń, jak i wytrzymałości na obciążenia pulsacyjne.

Kotwa chemiczna wypełnia szczelnie każde nierówności, zagłębienia i zarysowania istniejące między łączonymi materiałami, a następnie zastyga i zostawia bardzo trwałe połączenie. Bardzo ważną właściwością kotew chemicznych i połączeń powstałych z ich pomocą jest brak tworzenia naprężeń w podłożu. W przeciwieństwie do kotew mechanicznych czy zwykłych kołków nie następuje rozpieranie się tulei lub kołka w otworze, co powoduje naprężenia i osłabienie podłoża, szczególnie przy krawędziach. Kotwy chemiczne po zaaplikowaniu do otworu dokładnie go wypełniają i trwale sklejają elementy, tworząc nieusuwalny klin. Dzięki temu takie łączenia można także stosować bezpiecznie blisko krawędzi.

Kotwy chemiczne dają również duży komfort przy mocowaniu elementów wymagających odpowiedniego usytuowania. Przez pewien czas – od zaaplikowania kotwy do otworu, aż do momentu jej zastygnięcia – istnieje możliwość mocowania elementów w żądany sposób.  Dopiero po zastygnięciu łączone elementy stają się trwałe i ustabilizowane.

W żywicę, która tworzy kotwę chemiczną, można wklejać elementy o bardzo różnej powierzchni czy wielkości np. tuleje, szpilki, pręty zbrojeniowe, haki, śruby. Korzystając z kotwy chemicznej, nie ma także ograniczeń, co do długości posiadanych dybli, ponieważ istnieje nieograniczona możliwość elastycznego dopasowania, bez potrzeby precyzyjnego dobierania rozmiarów. Zarówno średnice, jak i głębokości mocowania kotwami chemicznymi są dowolne.

Dzięki właściwościom kotwy chemiczne znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i szczególnie sprawdzają się m.in. przy remontowaniu starych domów, w których podłoże bywa bardzo zniszczone, przy budowie nowego domu, do zamocowań w podłożu pełnym mocnym (betonowym) lub słabym (beton komórkowy, cegła), czy też do stosowania na zewnątrz, gdzie nie można dopuścić do przenikania wilgoci i wody do otworu (np. w miejscu mocowania barierek na tarasie).

Dlaczego warto używać kotew chemicznych?

Mocowanie za pomocą kotew chemicznych trwale i precyzyjnie wypełnia wszelkie szczeliny i nierówności, wiąże się skutecznie z każdego rodzaju podłożem. Łączenia takie nie przepuszczają wody, ani innych związków chemicznych do otworu, a powstałe łączenia są mocne i odporne na wyrywanie.

Jak mówi handlowiec z firmy Torus, oferującej sprzedaż hurtową i detaliczną wyrobów śrubowych: 

Kotwy chemiczne dzięki swoim właściwościom oraz szerokim możliwościom zastosowań stanowią trwały sposób na łączenie ze sobą różnych elementów. Tworzą trwałe i mocne łączenia, które są odporne na działanie wszelkich chemicznych substancji.

Decydując się wykorzystanie kotew chemicznych zaleca się ich zakup w renomowanym sklepie, który oferuje zaopatrzenie dla budownictwa. Doświadczony personel oraz duży wybór oferowanego asortymentu sprawią, że zakup przebiegnie sprawnie i szybko.

Podziel się