Artykuł sponsorowany Kontrola i czyszczenie komina - na czym polega i jak często należy przeprowadzać?

Kontrola i czyszczenie komina - na czym polega i jak często należy przeprowadzać?

Obowiązki kontroli, konserwacji oraz czyszczenia dotyczą wszystkich kominów. Kiedy zbliża się kolejny sezon grzewczy, warto przypomnieć sobie o tym obowiązku. Zaniedbany komin stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Przeglądy powinien wykonywać oczywiście fachowiec. Jak jednak wygląda profesjonalna kontrola i czyszczenie komina? Jak często należy tego dokonywać? Dowiedz się.

 Na czym to polega?

Przegląd kominiarski zaczyna się od wykonania czynności na dachu. Mowa tu m.in. o czyszczeniu przewodów oraz sprawdzaniu za pomocą narzędzi kominiarskich przebiegu, drożności oraz szczelności przewodów kominowych. Dokonuje się również oceny stanu komina ponad dachem, a następnie bada się w pionie mieszkań prawidłowość funkcjonowania urządzeń podłączonych do przewodów kominowych. Kontrole kominiarskie są obowiązkowe z wielu względów. Pomimo tego, że przeglądy są obowiązkowe, za nieczyszczenie komina nie ma żadnych kar urzędowych. Jego zaniedbanie może jednak kosztować użytkowników dorobek całego tak naprawdę życia. Dopóki nie dojdzie do żadnego nieszczęścia związanego z zaniedbaniem komina, właścicielowi budynku nie grożą żadne konsekwencje. W teorii właściciel może tak naprawdę samodzielnie czyścić komin, o ile posiada specjalne narzędzia i umiejętności. Jeśli jednak dom jest ubezpieczony oraz dojdzie do jakiejś szkody, ubezpieczyciel zażąda od nas zaświadczenia wystawionego przez kominiarza, że komin był w prawidłowy sposób czyszczony oraz że dokonywane były regularne przeglądu. Bez takiego zaświadczenia niestety nie otrzymamy odszkodowania. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Rzemieślniczy Zakład Usług Kominiarskich Andrzej Brzoza, której specjalizacją konserwacje przewodów kominowych.

O czym należy pamiętać?

Okresowych kontroli przewodów kominowych kominiarz powinien dokonywać raz w roku. Z kolei czyszczenie kominów dymowych, powinno odbywać się raz na trzy miesiące, a czyszczenie kominów spalinowych, co najmniej raz na pół roku. Kontrola, a także czyszczenie komina powinno odbyć się przed sprawdzeniem i konserwacją urządzenia grzewczego, aby mogło ono zostać w prawidłowy sposób wyregulowane i odpowiednio przygotowane do dalszej eksploatacji. Nie każdy właściciel lub zarządca obiektu pilnuje, aby dokonywane były regularne konserwacje oraz czyszczenie. Jest to jednak niezwykle ważne.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas