Artykuł sponsorowany Kompleksowe usługi geodezyjno-kartograficzne – co wchodzi w ich zakres?

Kompleksowe usługi geodezyjno-kartograficzne – co wchodzi w ich zakres?

Prace realizowane przez geodetów są niezbędne podczas każdej inwestycji budowlanej. To właśnie dzięki nim określane są przez specjalistę poszczególne punkty na działce, dzięki czemu możliwe jest zagospodarowanie jej zgodnie z projektem. Warto zadbać o to, by wszelkie usługi geodezyjno-kartograficzne przeprowadził wykwalifikowany fachowiec – jakie konkretnie prace jest on w stanie wykonać?

Niezbędne opracowania kartograficzne

Mapy sporządzane przez geodetę są potrzebne do właściwego przeprowadzenia wszelkich prac budowlanych. Jedną z nich jest mapa do celów projektowych, którą specjalista wykonuje jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót. Po pobraniu kopii mapy zasadniczej geodeta przystępuje do realizacji prac terenowych. Dzięki nim jest on w stanie skompletować operat pomiarowy, który następnie przekazywany jest do odpowiedniego urzędu celem wprowadzenia go do bazy danych. Uprawniony geodeta w ramach realizowanych czynności otrzyma licencjonowaną, aktualną mapę do celów projektowych i może przekazać ją inwestorowi zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. Profesjonalnie wykonane opracowanie kartograficzne tego typu daje możliwość właściwego zagospodarowania działki oraz naniesienia koncepcji przez architekta. Mapę do celów projektowych jest w stanie wykonać firma Usługi Geodezyjne Piotr Oporski świadcząca kompleksowe usługi. W ich zakresie znajduje się także sporządzanie map do celów prawnych. Są one wykorzystywane najczęściej podczas sądowych sporów o wyznaczenie granic konkretnej działki i nie tylko.

Pomocna inwentaryzacja

Decydując się na realizację inwestycji budowlanej, warto zdecydować się na pełną jej obsługę przez uprawnionego geodetę. Dzięki przeprowadzanym przez niego inspekcjom oraz inwentaryzacjom inwestor uzyskuje pewność, że budynek powstaje zgodnie z konkretnym projektem. Jedną z najczęściej wykonywanych usług geodezyjnych jest powykonawcza inwentaryzacja. Przeprowadzona przez geodetę czynność jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu, dlatego musi on wykonać odpowiednie pomiary tuż po zakończeniu budowy. Poprzez prace terenowe specjalista sprawdza, czy budynek został skonstruowany zgodnie z zamierzeniami koncepcyjnymi, po czym sporządzona przez niego dokumentacja umożliwia skompletowanie wszelkich formalności i dopuszczenie przez urząd konstrukcji do eksploatacji. W ramach usług geodezyjno-kartograficznych profesjonaliści zajmują się również wytyczeniem uzbrojenia, a przeprowadzony przez nich nadzór geodezyjny daje gwarancję właściwej realizacji inwestycji budowlanej.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter