Materiał Partnera Klucze warsztatowe - ich wybrane rodzaje i zastosowanie

Klucze warsztatowe - ich wybrane rodzaje i zastosowanie

Klucze warsztatowe to jedne z najpopularniejszych i najczęściej używanych narzędzi ręcznych, dzięki którym można wykonać szereg różnorodnych prac. Są dostępne w wielu sklepach i hurtowniach narzędziowych, takich jak Metalex z Dąbrowy Górniczej. Cieknący kran, wymiana koła w aucie czy skręcenie półki wymagają zastosowania odpowiedniego rodzaju kluczy warsztatowych. Jakie zatem klucze można wyróżnić? Odpowiedź poniżej.

Klucze płaskie

To klasyczne narzędzia dostosowane do śrub posiadających sześciokątne łby. Nadaje się do pracy w łatwo dostępnych miejscach. Najpopularniejsze są te o rozmiarach 8, 10, 11, 13. Należy pamiętać o tym, by prawidłowo dobrać klucz do rozmiaru łba śruby, by nie uszkodzić jej kątów. Dostępne są płaskie klucze dwustronne, których końce mają dwa różne rozmiary. Warto też zwrócić uwagę czy rozmiary te są podane w calach czy w centymetrach.

Klucze oczkowe

Ze względu na sposób osadzenia oraz konstrukcję, klucze oczkowe można podzielić na proste, gięte, otwarte, odsadzone oraz przegubowy. Każdy dostosowany jest do różnych warunków pracy. Często klucze oczkowe są połączone kluczami płaskimi. Mają dwa końce z czego jeden jest płaski, a drugi posiada oczko, dzięki któremu praca idzie szybciej i sprawniej i nie zniszczy się nakrętki śruby. Klucze płasko-oczkowe z grzechotką świetnie sprawdzają się w pracach w trudno dostępnych miejscach. Klucze półotwarte są zakończone z jednej strony sześciokątnym, a z drugiej strony dwunastokątnym pierścieniem. Nadają się do pracy z dużym obciążeniem i sprawdzają się w pracach z przewodami hydraulicznymi. Klucze płasko-oczkowe krótkie, dzięki odchylonej pod kątem 15 stopni rękojeści, nadają się do przykręcania i odkręcania śrub umieszczonych w trudno dostępnych miejscach.

Klucze nasadowe

Posiadają różne końcówki do śrub, które osadza się na pokrętle. Uchwyt klucza nasadowego może być sztorcowy (z przetyczką), wygięty (w kształcie fajki), z grzechotką bądź trzpieniem w kształcie litery T. to bardzo wygodne narzędzie, z którego można korzystać w każdych warunkach. Przydaje się zarówno w domu, jak też przy specjalistycznych naprawach.

Klucze nastawne

To narzędzia posiadające ślimakowe pokrętła, które pozwalają na regulację rozstawu szczęk, dzięki czemu możliwa jest praca na śrubach o różnych rozmiarach łba. Wyróżnić można tu klucze francuskie, przypominające trochę wyglądem młotek, których obustronne szczęki można ręcznie regulować. Klucze nastawne do rur, nazywane kluczami szwedzkimi są niezbędne w pracach hydraulicznych. Posiadają uzębione szczęki, pozwalające na wykonanie silnego docisku. Sprawdzają się na powierzchniach walcowych, jednak przez swój duży rozmiar można ich używać tylko w łatwo dostępnych miejscach. Popularne są jeszcze klucze angielskie. Wraz z francuskimi są przeznaczone do przykręcania i odkręcania śrub.

Oprócz tego wyróżnia się również klucze nimbusowe (np. do skręcania mebli), hakowe (stosowane w motoryzacji), klucze dynamometryczne czy fajkowe.

Wszystkie typy kluczy są dostępne w hurtowni Metalex. Poza nimi warto też zaopatrzyć się jeszcze w inne narzędzia ręczne, jak młotki, wkrętaki, obcęgi do gwoździ, jak też w elektronarzędzia: wiertarki, wkrętarki, szlifierki czy frezarki. Przydadzą się na pewno śruby o różnych rozmiarach, podkładki i nakładki, gwoździe, kołki i wkręty.

Opracowanie:

Metalex Firma wielobranżowa Sebastian Biesiadecki

Dąbrowa Górnicza , Laski 125A

Podziel się