Artykuł sponsorowany Kiedy wykonuje się ekspertyzę budowlaną?

Kiedy wykonuje się ekspertyzę budowlaną?

Ekspertyza budowlana to niezbędny element procesu budowlanego, zarówno podczas planowania, jak i realizacji inwestycji. Istnieje wiele sytuacji, które mogą wymagać przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej w Polsce. W poniższym artykule omówimy, kiedy warto zdecydować się na wykonanie takiej ekspertyzy oraz jakie są jej główne rodzaje.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ekspertyzę budowlaną? 

Ekspertyza budowlana może być bardzo przydatna przed zakupem nieruchomości, zwłaszcza jeśli planujemy zakup domu lub mieszkania na rynku wtórnym. W przypadku takich transakcji często mamy do czynienia z budynkami starszymi, które mogą kryć w sobie różne wady konstrukcyjne czy instalacyjne. Dlatego warto skorzystać z usług biegłego inżyniera budownictwa czy architekta, który sprawdzi stan techniczny nieruchomości i oceni możliwość wystąpienia potencjalnych problemów w przyszłości. Taka ekspertyza może również wpłynąć na cenę nieruchomości - jeśli zostaną wykryte istotne wady, można negocjować obniżkę ceny.

Ekspertyza budowlana na Śląsku i w innych województwach może okazać się konieczna również w przypadku usterek lub awarii w naszym domu czy mieszkaniu. Przykładem takiej sytuacji może być zalanie mieszkania przez sąsiada z góry, uszkodzenie instalacji grzewczej czy pęknięcie ściany. W takich przypadkach ekspertyza budowlana pozwala na dokładne oszacowanie zakresu i kosztów naprawy oraz ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody. Wynik ekspertyzy może być wykorzystany do sporu sądowego, jeśli okaże się, że winą za awarię obciążony jest deweloper, wykonawca bądź inne podmioty.

Ekspertyza budowlana może być również niezbędna podczas sporów sądowych dotyczących budynków czy nieruchomości. W takich przypadkach wynik ekspertyzy jest często dowodem przedstawionym przed sądem w celu rozstrzygnięcia sporu. Przykładami sytuacji, w których może okazać się konieczna ekspertyza budowlana, są spory pomiędzy inwestorem a wykonawcą dotyczące jakości wykonanych prac, spory między właścicielami nieruchomości dotyczące np. usytuowania granic działek czy też spory związane z przepisami prawa budowlanego.

Podsumowując, istnieje wiele sytuacji, które mogą wymagać przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej. Niezależnie od tego, czy jest to konieczność oceny stanu technicznego nieruchomości przed zakupem, diagnozowanie usterek czy też sporów sądowych - warto zwrócić się do specjalistów, którzy przeprowadzą rzetelne i profesjonalne badania oraz wydadzą obiektywną opinię na temat sytuacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas