
Kiedy ogrzewanie podłogowe jest opłacalne?
Budowa i remontInstalacja grzewcza odpowiada za komfort cieplny, a tym samym bezpieczne dla zdrowia warunki w pomieszczeniach. Intensywny rozwój techniki grzewczej pozwala na stosowanie coraz lepszych rozwiązań w tym zakresie – cechujących się wyższą efektywnością i mniejszą awaryjnością. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Sprawdzamy, jakie są tego powody.
Konstrukcja systemu grzewczego
Ogrzewanie podłogowe stanowi jeden z rodzajów ogrzewania płaszczyznowego – obok ściennego oraz sufitowego – i jest wśród nich stosowane najczęściej. Jak wskazuje nazwa, źródłem ciepła jest tu płaszczyzna, w jakiej zainstalowano system w odróżnieniu od tradycyjnego rozwiązania wykorzystującego grzejniki. W tym przypadku elementy grzewcze, czyli układ rurek, najczęściej o średnicy 16 mm, układa się na warstwie izolacyjnej ze styropianu lub pianki poliuretanowej i zalewa betonową wylewką. Przez niego płynie czynnik grzewczy, czyli woda lub czynnik niskokrzepnący o temperaturze w zakresie do 25 do 55 st. Celsjusza. W roli ogrzewania podłogowego stosuje się również elektryczne maty grzewcze, a i nic nie stoi na przeszkodzie, by oba systemy stosować równocześnie.
Wodne ogrzewanie podłogowe wiąże się z większą ingerencją w posadzkę. Skucie i położenie podłogi na nowo po ułożeniu rur nie jest czymś, co łatwo zrealizujemy w budynku wielorodzinnym. W związku z tym rosną również koszty inwestycyjne. Ponadto dom musi zostać wyposażony w urządzenie ogrzewające wodę zarówno do instalacji grzewczej, jak i na potrzeby użytkowe. Gwarancję, że instalacja grzewcza będzie w pełni efektywna, uzyskamy, angażując do jej montażu doświadczonych fachowców, takich jak Robert Rosłoniec. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wiąże się z mniejszym nakładem roboczym i finansowym, dlatego bez trudu wykorzystamy je w mieszkaniu. Ze względu na cenę energii elektrycznej jest jednak droższe w eksploatacji.
Zalety ogrzewania podłogowego
Niezależnie od wybranego typu specyfika budowy tego systemu sprawia, że ciepło w pomieszczeniu równomiernie się rozkłada, a przy tym najlepsze parametry osiąga przy podłodze i najniższe na wysokości głowy, co jest najzdrowszym wariantem. Ogrzewanie podłogowe zalicza się do niskotemperaturowych, co oznacza oszczędności w zużyciu energii bez straty na komforcie cieplnym. Z tym wiąże się kolejna zaleta, czyli większa wilgotność względna, która pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu.
Przewody grzewcze długo się nagrzewają, ale równie długo stygną, co pozwala utrzymać optymalną temperaturę przez dłuższy czas niż w przypadku powszechnych obecnie grzejników aluminiowych. Dla alergików niewątpliwym atutem będzie fakt, że ogrzewanie podłogowe eliminuje kurz unoszący się w powietrzu dzięki zmniejszeniu niekorzystnej cyrkulacji powietrza. Ponadto ukrycie przewodów pod podłogą znacząco podnosi estetykę wnętrza. Decydując się jednak na taki system, należy pamiętać o dobrym ociepleniu budynku, by system działał prawidłowo.