Materiał Partnera Kiedy i jak szpachlować ściany? – Praktyczne wskazówki

Kiedy i jak szpachlować ściany? – Praktyczne wskazówki

Głównym celem szpachlowania jest usunięcie, a właściwie wypełnienie odpowiednim materiałem ubytków, a więc skorygowanie nierówności na ścianach lub sufitach. Dzięki niemu możliwe jest również dokładne wyprowadzenie kątów i płaszczyzn ścian oraz sufitów przed nałożeniem gładzi. Dowiedz się więcej na temat masy szpachlowej oraz procesu szpachlowania i nakładania gładzi. 

Masa szpachlowa

Szpachlowanie to bardzo istotny etap przygotowywania ścian do malowania, który umożliwia wygładzenie ścian, a więc w konsekwencji równomierne pokrycie farbą. Wszelkie ubytki, dziury i pęknięcia najlepiej wypełnić białą masą szpachlową. Bazą materiału jest gips, dzięki czemu masa jest plastyczna i bardzo prosta w użyciu. Masę szpachlową przygotowujemy poprzez wsypanie mieszanki gipsowej do wody (nigdy odwrotnie) w proporcjach około 0,4 litra na kilogram proszku.  Mieszankę należy bardzo dokładnie wymieszać, aby nie było w niej grudek. Ilość przygotowanej zaprawy powinna wystarczyć na około 45 minut pracy, gdyż po tym czasie masa zacznie zastygać. Podczas pracy z masą szpachlową należy używać narzędzi ze stali lub plastikowych, co przeciwdziała rdzewieniu masy. Można również używać gotowej masy szpachlowej, masy naprawczej, lub tak zwanych gipsów szpachlowych i modelowych. Gdy mamy już materiał, można przejść do szpachlowania, które wymaga bardzo dużej precyzji, warto więc zlecić je profesjonalnej firmie remontowo-wykończeniowej Perfect Mal Marcin Gruchała. 

Szpachlowanie i nakładanie gładzi


Szpachlowanie wymaga odpowiedniego przygotowania ścian, a więc usunięcia elementów takich jak: gniazdka, kołki rozporowe, gwoździe. Następnie – podobnie, jak i w przypadku malowania – konieczne jest gruntowanie ścian, które polega na nałożeniu preparatu gruntującego na całą powierzchnię ścian. Kiedy środek gruntujący wyschnie, można zacząć szpachlować.  Należy wypełnić masą szpachlową wszystkie ubytki i dziury. Pracę należy rozpocząć od pokrycia przewodów elektrycznych umiejscowionych w ścianach, a następnie zapełnienia puszek z przewodami, które później zostaną przykryte gniazdkami. W następnym etapie wypełnia się ubytki na styku ścian z futryną, oraz nierówności w ścianach. Masę należy nakładać z dołu do góry oraz zacierać do boku. Wszystko za pomocą szpachelki. Lepiej używać masy w nadmiarze, a potem ją ścierać, aniżeli nie wypełnić w całości ubytku. Wypełnione miejsce należy wygładzić jednym ruchem z góry do dołu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na narożniki ścian, które - jeśli nie są wyrównane - potrzebują zatopienia w masie szpachlowej narożników aluminiowych. Po tych czynnościach można już zaszpachlować całą powierzchnię. Wartość zaprawy nie powinna przekraczać 2 mm. Kolejnym etapem prac jest nałożenie gładzi, czyli kolejnej warstwy wyrównawczej, która bardzo łatwo poddaje się szlifowaniu. Po wstępnym szpachlowaniu może pozostać sporo rys i zacieków, które niweluje właśnie gładź. Ostatnim etapem jest szlifowanie powierzchni za pomocą odpowiedniej packi z nałożonym papierem ściernym.  

Opracowanie:

Podziel się