Artykuł sponsorowany jekt instalacji wod.-kan. – jakich błędów powinniśmy się wystrzegać?

jekt instalacji wod.-kan. – jakich błędów powinniśmy się wystrzegać?

O sposób wykonania instalacji wod.-kan. najlepiej zadbać odpowiednio wcześnie. Wielu ekspertów zaleca przemyślenie poszczególnych związanych z tym kroków już w momencie, gdy zajmujemy się projektowaniem domu. W ramach poniższego wpisu przedstawiamy, co szczególnie warto wiedzieć na temat projektów instalacji wod.-kan. oraz czego powinniśmy się wystrzegać.

Główne kwestie

Na początek dobrze będzie wspomnieć o fakcie, że do prac przy instalacji wod.-kan. nie powinniśmy przystępować w momencie, gdy nie mamy sporządzonego odpowiedniego planu takich pomieszczeń jak łazienki oraz kuchnia. Może to nieść za sobą dość nieprzyjemne komplikacje, spośród których trzeba wyróżnić głównie przymus przerobienia wykonanych wcześniej instalacji. Jak łatwo można się domyślić, tego rodzaju prace będą nie tylko dodatkowym kłopotem ze względu na fakt, że stracimy więcej czasu, ale również ze względu na fakt, że nasz portfel zostanie jeszcze bardziej obciążony. Co więcej, jeśli zauważymy jakiekolwiek związane z tym błędy, najlepiej będzie jak najszybciej przeprowadzić stosowne prace naprawcze, gdyż po położeniu płytek ceramicznych będzie nas to znacznie więcej kosztować.

W trakcie projektowania instalacji wod.-kan. powinniśmy w dodatku wystrzegać się położenia przyłącza wodociągowego w pomieszczeniu, które nie pozwoli nam na instalację urządzeń wykorzystywanych w celach uzdatniania wody. Jest to o tyle zdradliwy problem, że na początku możemy nie zauważać związanych z tym problemów. Narosną one jednak dopiero po kilku lub kilkunastu latach i wymuszą na nas przeprowadzenie uciążliwych czynności w postaci odżelaziania, lub odkamieniania wody. Lepiej więc jak najszybciej zadbać o uwzględnienie w projekcie odpowiedniej ilości miejsca na niezbędne w tym zakresie urządzenia. To oczywiście nie wszystko, co warto wiedzieć na temat projektowania instalacji wod.-kan., gdyż dobrze będzie poruszyć jeszcze co najmniej kilka kwestii.

Jak uniknąć problemów z projektem?

Najpierw chcielibyśmy zaznaczyć jednak, że zawartość tego tekstu została skonsultowana ze specjalistami z firmy HV-Project zajmującej się świadczeniem usług związanych z projektowaniem wielu projektów, w tym oczywiście także instalacji wod.-kan. W każdym razie, w przypadku projektowania tego rodzaju instalacji dobrze będzie wystrzegać się błędu w postaci wykonania instalacji wodociągowej przy użyciu rur miedzianych w miejscach, które na to nie pozwalają. Wynika to z faktu, że w takich regionach woda odznacza się zazwyczaj dość dużym stopniem miękkości, co w efekcie przełoży się na przyspieszenie procesu korozji przewodów wykonanych właśnie z miedzi. W takiej sytuacji powinniśmy postawić na rury wykonane przy użyciu tworzyw sztucznych, z którymi już nie będziemy mieli takich kłopotów.

Z innych informacji, należy na pewno zwrócić uwagę na to, czy rury z wodą zimną nie zostaną poprowadzone w miejscach, w których dojść może do ich nagrzewania. Podobnym problemem może okazać się również niezastosowanie specjalistycznych zabiegów pozwalających na zachowanie izolacji pomiędzy rurami niosącymi wodę zimną oraz ciepłą. Woda zimna narażona na nagrzewanie może nieść za sobą ryzyko w postaci rozwoju kultury zróżnicowanych szkodliwych bakterii. Zdecydowanie powinniśmy więc z tego względu zwracać uwagę na to, aby wszelkie związane z tymi aspektami elementy zostały dopięte na ostatni guzik.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W związku z poruszoną wyżej kwestią trzeba dodatkowo wiedzieć o fakcie, że mocne nagrzewanie rur wykonanych z plastiku może doprowadzić do wysoce niepożądanego efektu w formie rozszczelnienia poszczególnych połączeń znajdujących się w instalacji. Jeśli więc będziemy zmuszeni umieścić rury z wodą zimną w miejscach, które narażają je na nagrzewanie, niezbędnym krokiem okaże się zastosowanie rozwiązań pozwalających na ich izolowanie pod kątem cieplnym. Najczęściej w tym celu stosuje się takie elementy jak wełna mineralna czy też otulina, które odznaczają się dużą odpornością na działanie wysokiej temperatury.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas