Artykuł sponsorowany Jakość powietrza w serwerowniach – zwróć uwagę na poziom wilgotności.

Jakość powietrza w serwerowniach – zwróć uwagę na poziom wilgotności.

Nie każdy o tym wie, ale podobnie jest organizmy żywe tak urządzenia techniczne (zwłaszcza delikatna elektronika), potrzebują do funkcjonowania właściwej jakości powietrza. Od jego parametrów zależą procesy produkcyjne i technologiczne, bezawaryjność sprzętu. Zagadnienie kondycji powietrza jest szerokie i przy dzisiejszej technice może być w pełni kontrolowane. Warunkiem powodzenia i doboru odpowiednich parametrów jest zastosowanie odpowiednich urządzeń filtrujących.

Dla celów zawodowo – produkcyjnych kontroluje się następujące obszary kondycji powietrza:

  • Temperaturę,

  • Zapylenie i obecność biologiczną,

  • Wielkość wymiany powietrza,

  • Wilgotność.

Jednym z podstawowych parametrów powietrza jest jego temperatura. Aby osiągnąć pożądaną temperaturę (nie za wysoką ani nie za niską) dla zapewnienia ciągłości procesów technologicznych (serwerownie) czy produkcyjnych (uprawy rolne), trzeba zamontować urządzenia wentylacyjne wysoko wydajne i bezawaryjne. Zmiana parametrów temperaturowych może doprowadzić do zniszczenia uprawy, czy awarii serwerów, co doprowadzić może przysporzyć szeregu problemów finansowych.

Nawilżenie powietrza serwerowni warunek poprawnego funkcjonowania

Jednym ważniejszych czynników, jakie trzeba kontrolować w specjalistycznych pomieszczeniach typu serwerownie, jest wilgotność powietrza. Zbyt mała wilgotność powietrza sprzyja zbieraniu się ładunków elektrostatycznych. Jak tłumaczą doradcy ds. klienta z firmy Pronag Autoryzowany dystrybutor UCAN Co., Ltd., celem zapobiegania wykraplania powietrza, spowodowanego wydzielaniem dużych ilości ciepła przez urządzenia powinno instalować nawilżacze powietrza.

Do najskuteczniejszych rozwiązań regulujących nawilżenie powietrza zalicza się:

  • nawilżacze elektrodowe,

  • nawilżacze ultradźwiękowe,

  • nawilżacze oporowe.

Do serwerowni najodpowiedniejszym wyborem będą nawilżacze ultradźwiękowe, których niewątpliwą zaletą jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Nawilżacze te dzięki ultradźwiękom rozbijają cząsteczki wody na mgiełkę, nie dopuszczając do jej skroplenia, które w zetknięciu z elementami elektronicznymi, mogłoby spowodować zwarcie i fizyczne uszkodzenia.

Oszczędności z nawilżaczem ultradźwiękowym

Nowoczesne nawilżacze ultradźwiękowe są świetną alternatywą dla standardowych systemów klimatyzacyjnych, gdzie płacimy za dwa procesy: Wykraplania pary wodnej przez klimatyzator uzupełnianie wody przez nawilżacz. Istotą pracy nawilżacza jest podawanie wody w postaci aerozolu, który odparowuje dzięki pobraniu ciepła z otoczenia. Dodatkowo wpływa jeszcze na obniżenie temperatury powietrza, co w przypadku serwerowni ma olbrzymie znaczenie, by nie dopuścić do samozapłonu, czy też przegrzania sprzętu.

Jak podają użytkownicy tego typu rozwiązań, inwestycja w profesjonalne nawilżacze ultradźwiękowe zwraca się już po 2 latach. Czy nie brzmi to zachęcająco?

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas