Materiał Partnera Jakie zastosowanie mają masy szpachlowe?

Jakie zastosowanie mają masy szpachlowe?

Podczas prac remontowo-budowlanych wykorzystuje się różne rodzaje chemii budowlanej. Jednym z niezbędnych produktów, zwłaszcza przy wykańczaniu ścian lub zabudowy suchej jest masa szpachlowa. Jest ona dostępna w dwóch podstawowych rodzajach pod kątem przygotowania do aplikacji na powierzchnię. Na uwagę zasługują specjalne masy, przeznaczone do dekoracyjnej aranżacji ścian we wnętrzach.

Rodzaje masy szpachlowej

To rodzaj chemii budowlanej, która ma szerokie zastosowanie podczas prac remontowo-budowlanych. Najczęściej ma postać suchego proszku, który należy dokładnie rozmieszać z wodą, tak aby ostateczna konsystencja nie zawierała żadnych grudek. Na rynku dostępne są także gotowe już produkty, czyli mieszanki mokre, gotowe do użycia od razu po otwarciu. W porównaniu do gładzi szpachlowych, z którymi często jest mylona, cechuje ją o wiele większa wytrzymałość, wysoka przyczepność do podłoża, a także możliwość nałożenia jednorazowo grubszej warstwy, co wpływa na skrócenie czasu prac. Konkretne przeznaczenie danej szpachli jest zawsze podawane przez producenta na opakowaniu, a duży wybór mas szpachlowych można odnaleźć między innymi w ofercie firmy JUREK, zajmującej się dystrybucją produktów marki Mira.

Naprawa i montaż

To właśnie w tych celach najczęściej sięga się po tego rodzaju chemię budowlaną. I tak służą one do wypełniania różnego rodzaju ubytków, rys, pęknięć, otworów i wyrównywania ścian. Stosuje się je również w systemach suchej zabudowy do maskowania użytych wkrętów czy też łączeń płyt. Niekiedy niektóre masy mogą z powodzeniem zastąpić taśmy zbrojące ze względu na zawartość mikrowłókien, umożliwiających spoinowanie. Masy szpachlowe są również nieocenione podczas montażu niektórych elementów. Mowa tutaj, chociażby o profilach aluminiowych, puszkach elektrycznych, sworzni czy też kotwach. Wśród tego rodzaju produktów można wyróżnić masy wyrównawcze, renowacyjne, uniwersalne, startowe oraz dedykowane do płyt karton gips.

Dekoracyjne wykończenie

Choć kwestie naprawcze to główny obszar zastosowania mas szpachlowych, to jednak można również wskazać produkty dedykowane do ozdobnego wykończenia ścian. Można ją nakładać niemal na wszystkie typy podłoża, czyli tynk, mur, beton, a nawet płytki ceramiczne. Tym samym można uzyskać efektowną aranżację wnętrza, zwłaszcza urządzonego w stylu nowoczesnym, rustykalnym, Bauhaus lub industrialnym. Produkt powstaje na bazie drobnoziarnistego mikrocementu, dzięki czemu pozwala na stworzenie ścian o chropowatej strukturze. Ponadto występuje nie tylko w podstawowych kolorach typu biały oraz różne odcienie szarości, ale także w barwach zielonkawych, niebieskich, jak i fioletowych.

Opracowanie:

FHU "Jurek" Kamil Jurecki

Rydułtowy , Gajowa 9A

  • tel. 784 665 199

Podziel się