Artykuł sponsorowany Jakie zastosowanie ma beton komórkowy?

Jakie zastosowanie ma beton komórkowy?

Niemal każdej osobie wykonującej prace budowlane nawet sporadycznie obiła się o uszy nazwa „beton komórkowy”. Nawet jeżeli korzystamy z niego na co dzień, wszystkie z jego parametrów, sposób otrzymywania oraz pełne spektrum aplikacji mogą być dla nas nieznane. Warto poszerzyć swoją widzę na temat tego często wykorzystywanego materiału budowlanego, by zwiększyć swój poziom profesjonalizmu w dziedzinie budownictwa.

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych. Oznacza to, że występuje w wielu wariantach – tak szeroka jego propagacja zachęca producentów do tworzenia różnych opcji na różnych przedziałach cenowych. Niestety, sprawia to także, że na rynku dostępny jest także beton komórkowy niskiej jakości. Najlepiej zatem zaopatrywać się weń w dobrym źródle, takim jak skład budowlany STC‐2. Sam beton komórkowy ma wiele zalet – jest przede wszystkim materiałem lekkim, a przy tym wystarczająco wytrzymałym, by zastosować go w bardzo wielu konfiguracjach. Powstaje na skutek wprowadzania gazu do matrycy cementowej, co sprawia, że w betonie pojawiają się pory – nazywane komórkami, od których wzięła się nazwa omawianego materiału. Na rynku beton komórkowy obecny jest od lat trzydziestych dwudziestego wieku. Technologia jego produkowania zaszła bardzo daleko. Powietrze może być wprowadzane poprzez reakcję chemiczną, np. z użyciem proszku aluminiowego – mamy wówczas do czynienia z gazobetonem. Jeśli komórki tworzą się na skutek wprowadzenia do betonu czynnika pianotwórczego, a następnie mieszanie z dużą prędkością, możemy mówić o pianobetonie.

Szerokie zastosowanie betonu komórkowego

Niezależnie od metody otrzymywania betony komórkowe są materiałem stosowanym w szerokim spektrum aplikacji. Funkcjonują jako materiały izolacyjne, izolacyjno‐konstrukcyjne, a czasami nawet jako materiały wypełniające. Dobór odpowiedniego betonu komórkowego uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy go zastosować. Np. pianobetony wykorzystuje się bardzo często zamiast styroduru lub styropianu pod wylewkę, często spotykamy je także w formie warstw izolująco‐wyrównujących znajdujących się na stropach i dachach. Niemal wszystkie betony komórkowe charakteryzują się jednak łatwością w obróbce, dużą odpornością ogniową, niewielką wytrzymałością na siły ściskające, wysoką izolacją cieplną oraz niską masą własną, co pozwala w znaczny sposób odciążyć konstrukcję. Przed zakupem betonu komórkowego warto uzyskać informacje na jego temat w wybranym składzie budowlanym.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas