Artykuł sponsorowany Jakie usługi realizuje biuro inżynierskie?

Jakie usługi realizuje biuro inżynierskie?

Biuro inżynierskie budownictwa ogólnego to firma, z którą prędzej czy później zetknie się każdy inwestor realizujący budowę – niezależnie, czy będzie to mały dom, czy wielkopowierzchniowa hala. Warto wiedzieć, z jakich usług trzeba obowiązkowo skorzystać, a jakie są dodatkowe możliwości. Czym charakteryzuje się dobre biuro inżynierskie oraz na jakich etapach budowy jest potrzebne?

Uprawnienia budowlane

Szukając biura inżynierskiego, nie trzeba kierować się jego położeniem geograficznym. Wiele usług, zwłaszcza tych związanych z projektowaniem oraz kosztorysowaniem, może być wykonane zdalnie. Jeśli więc firma ma świetne recenzje lub chwali się w Internecie oryginalnym portfolio, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z jej usług.

To, co bezwzględnie muszą posiadać pracownicy biura inżynierskiego, to uprawnienia budowlane. Są one różne w zależności od realizowanych usług. Uprawnienia mogą być wykonawcze lub projektowe. Jeśli więc wynajmowany jest inspektor nadzoru inwestorskiego, musi mieć on inne kwalifikacje, niż projektant. Są firmy, takie jak Biuro Inżynierskie Budownictwa Ogólnego "Procons" z Mielca, które świadczą kompleksowe usługi związane z procesem inwestycyjnym i posiadają pracowników z różnymi uprawnieniami. Jest to doskonały wybór, jeśli podczas procesu budowlanego chce się skorzystać z wielu usług w jednym miejscu.

Projektowanie konstrukcji

Projektowanie konstrukcji to trudny, ale i ważny proces. Na tym etapie dokonuje się wszelkich obliczeń i wymiarowania. Sprawdza się, jakie materiały budowlane będą najlepsze oraz jak powinna wyglądać technicznie konstrukcja w konkretnych warunkach terenowych.

Projektant konstrukcji współpracuje z architektem. Ten dba przede wszystkim o wizualną stronę koncepcji, która musi współgrać z możliwościami technicznymi stali i innych materiałów. Cała praca zaczyna się od projektu koncepcyjnego, a kończy projektem wykonawczym.

Optymalizacja kosztów inwestycji

Jeśli projekt już istnieje, ale wciąż pojawiają się wątpliwości dotyczące kosztów, albo – co gorsza – bezpieczeństwa przyszłego wykonania budowli, biuro inżynierskie dokona audytu konstrukcji. Sprawdza obliczenia dokonane przez innych projektantów konstrukcji. Proponuje ewentualnie użycie innych materiałów budowlanych, które pozwolą na zmniejszenie kosztów bez strat w jakości wykonania.

Opinie, ekspertyzy i doradztwo techniczne

Jeśli konstrukcja już stoi, ale inwestor ma wątpliwości co do jakości jej wykonania, może wysłać specjalistów, którzy dokonają weryfikacji zgodności zastosowanych materiałów oraz ich wytrzymałości. Wykorzystywane są do tego narzędzia diagnostyczne, pozwalające sprawdzić nośność, ugięcia i przemieszczenia elementów konstrukcji względem założeń projektowych.

Kompleksowa obsługa inwestycji

Biura inżynierskie nierzadko zatrudniają osoby z uprawnieniami wykonawczymi, które mogą zostać zatrudnione na stanowisko kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego. Z powodu konfliktu interesów nie może być to jednak ta sama osoba.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas