Artykuł sponsorowany Jakie są sposoby wyburzeń budynków?

Jakie są sposoby wyburzeń budynków?

Prace budowlane polegają nie tylko na stawianiu nowych obiektów, lecz również na wyburzeniach. W trakcie wyburzeń wykorzystuje się rozmaite techniki. Wpływ na to, która z nich zostanie zastosowana mają rozmaite czynniki, w tym obszar znajdowanie się obiekty budowlanego, cel wyburzenia czy sposób usuwania gruzu. Wyburzenia budynków wymagają odpowiedniego zaplanowania, a ich realizacja musi być bezpieczna.

Sposoby na wyburzenie obiektów budowlanych

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik wyburzeń obiektów budowlanych jest rozbiórka przez implozję. Do jej realizacji wykorzystuje się materiały wybuchowe, których celem jest wybicie głównych pionowych podpór budynku. Skutkiem tej techniki jest zburzenie obiektu od środka na zewnątrz. Duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma odpowiednie rozmieszczenie ładunków wybuchowych oraz kolejność ich detonacji. Z tej techniki zwykle korzysta się w przypadku wyburzeń budynków o dużej powierzchni czy kominów, szczególnie na obszarach miejskich.

Kolejną techniką jest rozbiórka przy użyciu koparki o wysokim zasięgu ramienia. Najczęściej tę metodę wyburzeń stosuje się w przypadku obiektów budowlanych, których wysokość przekracza 20 metrów. Zazwyczaj są to budowle żelbetowe, murowane, stalowe i mieszane. W tej technice wyburzeń wykorzystuje się maszynę bazową, np. koparkę z długiem ramieniem, które składa się z trzech sekcji lub wysięgnika teleskopowego. Maszyny tego typu służące do wyburzeń posiadają kruszarkę, nożyce lub młotek, które znajdują się na końcu ramienia. Ich zadaniem jest zburzenie obiektu od góry do dołu. Dzięki temu duże części konstrukcji są łatwo usuwane.

Wyburzenia budowli są też możliwe do przeprowadzenia przy użyciu innych ciężkich sprzętów. Tymi bez wątpienia są żurawie. Zastosowanie żurawia i kuli to jedna z najstarszych i najbardziej znanych metod rozbiórki. Zwykle korzysta się z niej w trakcie burzenia wysokich budynków betonowych i konstrukcji murowanych. Kula, która jest zawieszona na żurawiu lub innej ciężkiej maszynie, może ważyć nawet kilkadziesiąt ton. Ta technika rozbiórki polega na uderzeniu kula w obiekt aż do momentu jego zmiażdżenia. Realizacją takich prac muszą zajmować się wysoce wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają stosowne uprawnienia i umiejętności operowania dźwigiem. Takich znajdziemy w firmie budowlanej Eljot Expert. W przypadku wykonywania rozbiórki przez nieuprawnione osoby może dojść do nietrafienia kulą w obiekt budowlany, co może doprowadzić do przechylenia i przeciążenia dźwigu. Warto zaznaczyć, że ta technika wiąże się z wytwarzaniem dużej ilości kurzu, hałasu i wibracji, które oddziałują na otoczenie.

Ostatnią metodą jest selektywne wyburzanie budynków. Z tej techniki korzysta największa ilość firm rozbiórkowych, ponieważ daje ona możliwość odzyskania i ponownego wykorzystania materiałów porozbiórkowych lub ich recykling. W ten sposób można odzyskać drewno, cegły, metale, a także beton.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas