Artykuł sponsorowany Jakie są różnice między śrubą a wkrętem?

Jakie są różnice między śrubą a wkrętem?

To z pozoru banalne pytanie może sprawiać problemy nie tylko laikom. Niektórzy stosują te pojęcia zamiennie, jednak wątpliwości związane z nazewnictwem mogą rodzić komplikacje na przykład w kwestii zamawiania towaru u producentów. Oba elementy mają podobną budowę oraz zastosowanie. Przyjmuje się, że śruba wymaga zastosowania nakrętki, a wkręt nie. Czy to jedyna różnica między tymi elementami? Sprawdź!

 

Czym jest wkręt?

 

Wkręt jest to łącznik w formie gwintowanego trzpienia, zwykle o kształcie stożkowym. Niemal każdy wkręt jest wyposażony w tak zwany łeb, na którym znajdują się nacięcia. Te żłobienia umożliwiają mocowanie wkrętu przy użyciu wkrętaka. Łby wkrętów mają różne kształty, a ich najpopularniejsze formy to:

  • walcowy płaski
  • walcowy soczewkowy
  • stożkowy płaski
  • stożkowy soczewkowy
  •  

 

Forma stożkowa sprawdza się najlepiej tam, gdzie wkręt nie powinien wystawać ponad powierzchnię, natomiast wszelkie elementy płaskie doskonale nadają się do mocnego dociśnięcia przytwierdzanych części. Nacięcia na łbie mogą mieć różne kształty i głębokość. Jak wyjaśnia specjalista z firmy Śruby24, nacięcia proste są najrzadziej stosowane, ponieważ sprawiają, że wkręcanie jest niewygodne. Wkręty są wykorzystywane do łączenia materiałów
z drewna, metalu, a także na przykład do montażu płyt kartonowo-gipsowych.

 

Czym jest śruba?

 

Śruby, podobnie jak wkręty, mogą mieć różne kształty łba oraz różne typy gwintowania, czyli układu nacięć na trzpieniu. Używa się ich najczęściej do łączenia powierzchni metalowych, ale w użyciu są również łączniki do drewna. Najczęściej śruby spotyka się w branży motoryzacyjnej, remontowo-budowlanej oraz w maszynach przemysłowych. Charakterystyczną cechą tego elementu jest konieczność zastosowania nakrętki, choć można spotkać śruby, które jej nie wymagają.

 

Problemy z nazewnictwem

 

Podobna budowa oraz przeznaczenie sprawiają, że wkręty i śruby są ze sobą mylone, także przez fachowców. Wynika to z dużego chaosu w nazewnictwie, a normy ISO i euronormy, które miały sprawę uprościć, jeszcze bardziej ją skomplikowały.

Przyjmuje się, że śruby i wkręty odróżnia przeznaczenie do danego typu materiału. Śruby są stosowane do metalu, a wkręty do metalu i drewna. Niektórzy wskazują także na zastosowanie nakładki jako elementu wyraźnie wskazującego na śrubę. Popularna jest również opinia, że śruba jest elementem o łbie sześciokątnym, natomiast w przypadku gwintu jest on stożkowy, kulisty lub walcowy.

 

Z powodu zamieszania w nazewnictwie, jeśli masz wątpliwości, czy element, który chcesz zamówić, należy nazwać śrubą czy wkrętem, najlepiej posłuż się metodą opisową. To pozwoli uniknąć nieporozumień. Nawet jeśli zastosujesz jedno z wymienionych kryteriów podziału tych łączników, nie możesz być pewien, że osoba, z którą rozmawiasz podobnie rozróżnia te elementy.

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas