Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje wykładzin dywanowych?

Jakie są rodzaje wykładzin dywanowych?

Wykładziny dywanowe są miękkie i ciepłe, a do tego w dobry sposób amortyzują kroki i stanowią ochronę przed chłodem. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w rozmaitych pomieszczeniach. Jeśli wybieramy wykładzinę dywanową do mieszkania, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym czynnikiem jest materiał wykonania wykładziny. Równie duże znaczenie ma dostosowanie jej do miejsca, w którym zamierzamy ja położyć. Jednak jakie są wykładziny dywanowe?

Wykładziny dywanowe – jaką wybrać?

Po podjęciu decyzji o tym, że w konkretnych pomieszczeniach w domu zamontujemy wykładzinę dywanową, warto wiedzieć, że do różnych pomieszczeń przeznaczona jest równa wykładzina. Stąd też dobrym pomysłem jest posłużenie się klasyfikacją, która powstała w oparciu o normę europejską PN-EN 1307. Tam określone jest między innymi zużycie wykładziny dywanowej.

Zgodnie z powyższą normą tylko trzy rodzaje wykładzin przeznaczone są do użytku domowego. Z kolei pozostałych należy używać w obiektach komercyjnych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Takie wykładziny określa się mianem wykładzin dywanowych obiektowych. Wykładziny obiektowe znajdziemy w ofercie firmy wielobranżowej Satom z Opola. Wspomniana norma określa przydatność wykładzin, uwzględniając natężenie ruchu w danym pomieszczeniu. Poza tym służy ona w trakcie doboru odpowiednich pokryć podłogowych. W warunkach domowych wystarczające są wykładziny dywanowe o klasie 21, 22 oraz 23. Te pierwsze zazwyczaj stosuje się w sypialniach, te drugie w pokojach dziecięcych lub salonach, a ostatnie na korytarzach czy holach. Oczywiście można wykorzystać także wykładziny o klasie 31, 32 i 33, jednakże są one droższe, dlatego zaleca się je wybierać w obiektach, gdzie natężenie ruchu jest wysokie.

Jakie rodzaje włókien może mieć wykładzina dywanowa?

Do określenia jakości wykładzin dywanowych niezbędne są informacje związane z ich wagą oraz gęstością runa. Im włókna są cięższe i gęściej osadzone, tym wykładzina jest bardziej miękka i lepsza jakościowo. Aczkolwiek wpływ na to ma także sam rodzaj włókien. Najczęściej do stworzenia dywanowych wykładzin używa się włókien syntetycznych. Takie polipropylenowe wykładziny cechują się odpornością na ścieranie, a do tego nie plamią się w łatwy sposób. W związku z tym chętnie wykorzystuje się je na korytarzach oraz schodach. Nieco mniej wytrzymałe są wykładziny poliamidowe, jednakże znajdziemy je w większej palecie barw i wzorów, dzięki czemu łatwiej je dopasować wizualnie do konkretnego pomieszczenia.

Oczywiście wyróżnia się także wykładziny dywanowe z naturalnej wełny, jednakże są one droższe od tych z włóknem syntetycznym. Wybierając naturalne wykładziny dywanowe, musimy liczyć się z tym, że przez kilka pierwszych tygodni od ich ułożenia mogą one pylić. Po pewnym czasie zjawisko to zanika. Poza tym takie wykładziny charakteryzują się gromadzeniem wilgoci. Aczkolwiek warto zaznaczyć, że taki produkt jest niepalny.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas