Materiał Partnera Jakie są rodzaje kruszyw?

Jakie są rodzaje kruszyw?

Jesteś na etapie planowania budowy domu? Chcesz wyłożyć taras przed domem kostką brukową? Poznaj niezbędne materiały budowlane, bez których budowa, czy też wyłożenie kostki nie byłoby możliwe. Na rynku istnieje wiele rodzajów kruszyw budowlanych, każdy z nich ma odmienne zastosowanie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są zastosowania poszczególnych materiałów.

Wybór właściwych materiałów, które pochodzą ze sprawdzonej żwirowni jest niezbędny. To od jakości kruszyw w dużej mierze zależy trwałość betonu, czy też ułożone kostki brukowej. Dlatego też nie należy decydować się na wybór pierwszej lepszej firmy.  Czy to podczas prac w ogrodzie, czy też podczas prac budowlanych będziesz potrzebować piasku, żwiru, czy też pospółki.

Piasek budowlany- najczęściej używane kruszywo

Ten rodzaj piasku jest powszechnie dostępny w każdej żwirowni. Nic dziwnego, używa się go w wielu etapach budowy oraz przygotowuje z niego różne materiały budowlane.

Zastosowanie piasku budowlanego:

 • Podstawowe zastosowanie tego rodzaju piasku to produkcja betonu. Bez tego składnika nie da się stworzyć masy betonowej.  Co więcej, od jego jakości zależy trwałość wytworzonej masy
 • drugim zastosowaniem jest użycie piasku do wytwarzania zapraw tynkarskich i murarskich.  Warto wiedzieć, że piasek, z którego wytwarza się zaprawy murarskie może mieć różnej wielkości ziarna (zarówno 0,5 mm, jak i 4mm)). Natomiast w tworzeniu zaprawy cementowej zda egzamin tylko ten o wielkości ziaren do 2mm.
 • obsypanie fundamentów
 • niezbędny podczas wykonywania drenażu
 • podsypkę z piasku wykorzystuje się jako przygotowanie gruntu pod podjazdy.

Ważne jest, aby piasek nie zawierał żadnych śmieci (kawałków drewna, opiłków). W przypadku, gdy piasek nie jest oczyszczony, jego proces wiązania jest znacznie zaburzony, a czasem nawet całkowicie uniemożliwiony.

Żwir

W budownictwie najczęściej stosowany jest żwir o wielkości ziaren pomiędzy 2, a 63 mm.

Zastosowanie żwiru:

 • niezbędny składnik produkcji betonu towarowego, architektonicznego, hydrotechnicznego, czy też posadzkowego
 • produkcja masywnych elementów betonowych
 • wykorzystywany jest w produkcji prefabrykatów budowlanych
 • obowiązkowy podczas wykonywania drenaży, czy też innego rodzaju robót ziemnych
 • bardzo często stosuje się go jako materiał ozdobny w ogrodzie
 • dzięki przepuszczalności stosowany jest jako materiał filtracyjny.

Pospółka- mieszanka żwiru oraz piasku

Wielkość ziaren pospółki jest bardzo różnorodna (może to być nawet 63 mm). Główne zastosowanie znajduje jako materiał utwardzający pod podjazdy oraz jako materiał zagęszczający podłoże wokół fundamentów.

Czarnoziem

Jest to rodzaj gleby (bogaty w wapń oraz magnez), bardzo często wykorzystywany podczas prac ziemnych, czy też ogrodowych. Szczególne znaczenie odgrywa właśnie w ogrodnictwie. Możesz użyć go pod trawniki, różnego rodzaju krzewy, drzewa, kwiaty.

Sprzedażą czarnoziemu oraz wyżej wymienionych kruszyw budowlanych zajmuje się Żwirownia Henryka Lehmanna.

Opracowanie:

Żwirownia Henryk Lehmann

Puzdrowo 3

 • tel. 693 069 676

Podziel się