Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje kotłów na paliwo stałe 5 klasy?

Jakie są rodzaje kotłów na paliwo stałe 5 klasy?

W Polsce sezon grzewczy trwa średnio od połowy września do połowy kwietnia. Ogrzewanie domu czy to tradycyjnego, czy budowanego w technologii pasywnej, wymaga zastosowania odpowiedniej klasy kotłów. Zgodnie z prawem od 2026 roku, wszystkie piece odznaczać powinny się  5 klasą spalania. Jakie to są piece? Czym kierować się przy ich wyborze? Jak dobrać wielkość, by zapewniły dostateczna ilość ciepła?

Czym są kotły na paliwo stałe 5 klasy?

Kotły grzewcze 5 klasy charakteryzują się dużą wydajnością grzewczą i niską emisyjnością zanieczyszczeń do atmosfery. Są one niezwykle wygodne w użytkowaniu, gdyż cechują się wysokim stopniem zautomatyzowania. To piece niemalże bezobsługowe, najczęściej spotyka się kotły 5 klasy z podajnikiem, takie jak te dostępne w sklepie Euro Dom FHU Janina Nowak-Juzak. Sprawność spalania w wielu modelach wynosi aż 75%, co oznacza, że z 1 tony węgla następuje utrata jedynie 250 kg opału. Do pieców niskoemisyjnych zalicza się: kotły zsypowe dolnego spalania, piec retortowy, kotły z palnikiem rynnowym oraz kotły z podajnikiem tłokowym, a także modele na ekogroszek. Od 2019 roku na rynku można zakupić jedynie piece dolnego spalania, gdyż pozostałe rodzaje nie spełniają norm emisyjnych.

Kotły zasypowe dolnego spalania — rodzaje i zastosowanie

Jednym popularniejszych i jednocześnie wydajniejszych rozwiązań na rynku są kotły retortowe I generacji, w których paliwo podawane jest od dołu pojemnika i spalana jest w nich wierzchnia warstwa. Ich wadą może być fakt, iż nie toleruje on dużych kawałków opału, pali się w nich zwykle węgiel w formie groszku, a w piecach retortowych II generacji miału.

Alternatywą są piece z palnikiem rynnowym, w którym paliwo podawane jest dzięki zastosowaniu w nich podajnika ślimakowego, oraz kotły z podajnikiem tłokowym, będące swego rodzaju hybrydą między piecem I generacji a rynnowym. Piece te mogą być zasilane różnym paliwem jak: pellet, miał, węgiel brunatny, ekogroszek. Plusem jest ich niska bezawaryjność oraz możliwość wyczyszczenia bez konieczności wygaszania paleniska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas