Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje dźwigów?

Jakie są rodzaje dźwigów?

Dźwigi są niejako wpisane w nasz krajobraz. Olbrzymie, specjalistyczne maszyny są wykorzystywane w równego rodzaju branżach, m.in. w budownictwie – do montażu obiektów budowlanych, w portach, na składowiskach czy podczas prac transportowych i przeładunkowych na terenie zakładów pracy. W zależności od ich konstrukcji każdy przygotowany jest do innego rodzaju budów oraz podłoża, po którym się porusza. Poniżej przedstawiamy ogólną klasyfikację dźwigów.

Dźwigi samojezdne

Dźwigi samojezdne są zbudowane na wzmocnionym podwoziu samochodu ciężarowego lub specjalnie skonstruowanym podwoziu samojezdnym. Czerpią one napęd z jednego lub dwóch silników – jeden z nich służy wyłącznie do napędu jazdy. Dźwigi samojezdne składają się z wyciągarek oraz wychylnego wysięgnika, który osadzony jest na obrotowym pomoście. Taka konstrukcja zapewnia podnoszenie oraz opuszczanie ciężaru, a także jego przemieszczenie przez obrót pomostu i zmianę zasięgu. Warto dodać, że maszyny mogą pracować w trybie transportowym oraz dźwigowym, w którym podwozie podnoszone jest na wysuwnych podporach.

Dźwigi przenośne

Dźwigi przenośne, zwane również HDS (hydrauliczne dźwigi samochodowe) to samobieżne urządzenia, które służą do załadunku oraz rozładunku zamontowanego na nadwoziu samochodu ciężarowego, ładunków ciężkich złożonych, a także pojedynczych elementów oraz do prac budowlanych i remontowych. Ich część robocza składa się z obracanego ramienia podpartego ramą dźwigu. Dźwigi przenośne mogą użytkowane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w halach, ale pod warunkiem odpowiedniej wentylacji. Należy pamiętać, aby nie wykorzystywać ich do pracy podczas burzy lub porywistego wiatru, a także gdy panuje ograniczona widoczność.

Dźwigi stacjonarne

Dźwigi stacjonarne są lekkimi maszynami, które składają się w wysięgnika wykonującego ruch obrotowy. Jest on przeważnie przymocowany na słupie zamontowanym na stałe do podłoża i przemieszcza się po nim wciągnik, który jest podzespołem podnoszącym ładunek. Dźwigi stacjonarne mogą być sterowane za pomocą kasety sterowniczej lub zdalnie i są wykorzystywane praktycznie w każdej branży jako wyposażenie stanowisk pracy.

Dźwigi wieżowe

Największymi maszynami roboczymi są dźwigi wieżowe, składające się z pionowego masztu, który montowany jest na przejezdnym lub stacjonarnym podłożu oraz wysięgnika – poziomego lub wychylnego. Ich zadaniem jest podnoszenie ładunków na haku opuszczanym na linie z wysięgnika żurawia. Maszyny te mogą być stacjonarne lub przejezdne i wyposażone są w kilka napędów (zwykle elektrycznych), z których każdy realizuje jeden ruch – jazdę podwozia, obrót wysięgnika, wychył wysięgnika bądź przesuw wodzaka i podnoszenia haka.

Dźwigi wieżowe są niezwykle przydatne w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym, a także przy transporcie materiałów i montażu stalowych konstrukcji – zauważa właściciel Usług dźwigowych Piotr Rybacki.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter