Artykuł sponsorowany Jakie są największe zalety oraz wady wentylacji mechanicznej? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają fachowcy z firmy iEnergia.eu!

Jakie są największe zalety oraz wady wentylacji mechanicznej? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają fachowcy z firmy iEnergia.eu!

W przypadku nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego rosnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszy się wentylacja mechaniczna, która stopniowo zaczyna zastępować konwencjonalną technologię grawitacyjną. Rekuperacja to system stosowany przede wszystkim w budynkach energooszczędnych oraz pasywnych. Wykorzystanie tego typu instalacji niesie ze sobą wiele istotnych korzyści, acz warto pamiętać także o pewnych niedoskonałościach. Z jakimi zatem informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – dlaczego warto?

Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet, a za najważniejszą z nich uznaje się fakt, że wymiana zużytego powietrza na świeże odbywa się przez cały czas. Jak zauważają doświadczeni specjaliści z firmy iEnergia.eu, którzy od lat zapewniają swoim klientom kompleksowe wsparcie w zakresie odnawialnych źródeł energii – do obniżenia wydajności funkcjonowania systemu rekuperacji nie są w stanie przyczynić się ani niekorzystne warunki atmosferyczne, ani żadne inne czynniki zewnętrzne. Co równie istotne – w przeciwieństwie do technologii grawitacyjnej – instalacja mechaniczna może zostać wyposażona w dodatkowe filtry, które podnoszą jakość nawiewanego do wnętrza powietrza.

Na tym jednak korzyści się nie kończą. Jako że proces cyrkulacji odbywa się nieustannie, właściciele domu nie muszą przejmować się koniecznością otwierania okien w celu wywietrzenia pomieszczeń. To z kolei pozwala na oszczędność wytworzonej do ogrzania budynku energii cieplnej. Rachunki za ogrzewanie zimą spadają nawet o 50% w porównaniu do zastosowania wentylacji grawitacyjnej. Dzieje się tak dlatego, że wymiennik ciepła rekuperatora przekazuje energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki czemu dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną nawet o 20 kWh/m2 w skali roku.

Czy wentylacja mechaniczna ma jakieś wady?

Liczba zalet, jakimi na tle technologii konkurencyjnych wyróżnia się wentylacja mechaniczna, przyczynia się do tego, że inwestorzy mogą odnieść wrażenie, iż mają do czynienia z rozwiązaniem niemal doskonałym. Choć takie postrzeganie rzeczywistości jest bardzo bliskie prawdy, to warto wiedzieć, że trzeba również liczyć się z pewnymi niedoskonałościami. Jakimi? Po pierwsze, chodzi oczywiście o koszty. Montaż wentylacji mechanicznej jest znacznie droższy od prac związanych z montażem elementów wentylacji grawitacyjnej. Wyższe wydatki trzeba tutaj jednak potraktować w kategoriach inwestycji, która ze względu na znacznie mniejsze straty energii cieplnej, zwróci się już po kilku latach.

Po drugie natomiast – jak podkreślają fachowcy z firmy iEnergia.eu – rekuperacja to system, który każdorazowo wymaga indywidualnego podejścia w zakresie projektowania. Moc urządzenia musi zostać idealnie dostosowana m.in. do wielkości domu i nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Dlatego też klienci powinni unikać ofert, które przedstawiane są jako uniwersalne, a ich największą zaletą jest jedynie pozornie atrakcyjna cena.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas