Artykuł sponsorowany Jakie podstawowe wymogi powinny spełniać budynku inwentarskie?

Jakie podstawowe wymogi powinny spełniać budynku inwentarskie?

Budynki inwentarskie przez prawo są kwalifikowane do grupy budynków rolnych. Trzyma się w nich inwentarz żywy, w tym krowy, świecie czy kury. Ich budowa musi przebiegać zgodnie z prawem. Ustawodawca dokładnie określa, w co muszą być wyposażone i jakie warunki muszą spełniać, żeby żyjące w nich zwierzęta się nie męczyły. Zapewnienie im godnego miejsca to nie tylko obowiązek moralny, ale także prawny.

Co zalicza się do budynków inwentarskich?

Budynek inwentarski to ten, w którym na co dzień przechowuje się zwierzęta hodowlane, wykorzystywane na gospodarce rolnej. Będą to więc:

  • kurniki na wszelkiego rodzaju ptactwo, w tym oczywiście kury, ale także indyki, kaczki czy gęsi,

  • chlewnie do przechowywania świń,

  • obory dla bydła,

  • owczarnie dla owiec.

Wszystkie te budynki muszą powstawać zgodnie z zaleceniami prawnymi. Dotyczy to szczególnie tych kurników, chlewni czy obór, w których są hodowane zwierzęta w celach żywieniowych. Łamanie przepisów może zagrozić zdrowiu osób, które będą korzystały z dóbr wytwarzanych za pomocą zwierząt mieszkających w złych warunkach.

Jakie zapisy prawne obowiązują przy budowie budynków inwentarskich?

Prawo dotyczące budowy budynków inwentarskich powstało, aby zwierzęta w nich przechowywane mogły funkcjonować w wygodnych dla nich warunkach. Przepisy regulują więc sprawy dotyczące komfortu ich życia. Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to:

  • oświetlenie dostosowane do gatunku zwierząt,

  • odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach i ich regularne wietrzenie,

  • właściwa temperatura,

  • zapewnienie zwierzętom suchych, niezależnych od warunków atmosferycznych miejsc,

  • system odprowadzania ścieków ze ściółki oraz dostosowanie jej do potrzeb zwierząt.

Ważne jest także zadbanie o komfort pracowników, którzy na co dzień będą obsługiwać instalacje elektryczne w poszczególnych budynkach lub wypełniać inne prace związane ze zwierzętami.

Przygotowując budynek inwentarski, dobrze jest skorzystać z usług doświadczonych monterów, takich jak Ślusarstwo Roboty Budowlane S. C. Zespoły profesjonalistów znają prawo i wiedzą, jak zaadaptować je w poszczególnych pomieszczeniach. To bardzo ważne, bo różne gatunki zwierząt mają inne potrzeby. Właściciel może nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie parametry będą obowiązywały w przypadku hodowli kur, a jakie będą odpowiednie dla bydła czy trzody chlewnej. Do tego doświadczony producent może przygotować budynek pasujący do indywidualnych potrzeb klienta, zwracając uwagę na ilość zwierząt, które będą się w nim znajdować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas