Artykuł sponsorowany Jakie parametry drzwi zewnętrznych są ważne?

Jakie parametry drzwi zewnętrznych są ważne?

Dla wielu osób wybór i montaż drzwi wejściowych to ważna oraz przyjemna chwila. Zazwyczaj oznacza, że budowa jest już na etapie minimum stanu surowego zamkniętego i zbliża się moment wprowadzki. Drzwi wejściowe mają bardzo ważne funkcje – zapewniają bezpieczeństwo przed intruzami i odpowiednią izolację, a także stanowią element ozdobny domu. Biorąc pod uwagę fakt, że są one kupowane na lata, warto zakup ten dobrze przemyśleć.

Drzwi zewnętrzne – z jakiego materiału wybrać?

To oczywiście kluczowy parametr, który bezpośrednio wpływa na wiele innych właściwości poszczególnych drzwi. Wybór materiału, z jakiego będzie wykonane skrzydło wejściowe, powinien być podyktowany nie tylko aspektami wizualnymi i estetycznymi. Należy tutaj wziąć pod uwagę przede wszystkim niesprzyjające czynniki, na jakie mogą być narażone drzwi, czyli np. warunki pogodowe dominujące w danym regionie. W ofercie salonu drzwi Status z Pruszkowa znaleźć można bogatą i zróżnicowaną ofertę drzwi zewnętrznych od sprawdzonych i renomowanych producentów. Asortyment obejmuje produkty, do których wykonania użyto m.in.:

  • drewno – bez dwóch zdań najpopularniejszy surowiec, drzwi drewniane są odporne na uszkodzenia oraz dobrze izolują, odznaczają się też uniwersalnym stylem, ale niestety są podatne na wilgoć,
  • stal – to w ostatnich czasach coraz chętniej wybierany materiał, solidne drzwi są niezwykle trwałe i odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • PVC – chociaż są lekkie i łatwe w utrzymaniu po uszkodzeniu ich naprawa jest bardzo trudna,
  • aluminium – to podobnie jak PVC materiał łatwy w utrzymaniu w czystości oraz zapewniający dobrą izolację, jednak nie jest zbyt odporny na uszkodzenia,
  • włókno szklane – drzwi wejściowe z włókna szklanego są wyjątkowo odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale jednocześnie to zdecydowanie najdroższe modele.

Izolacja termiczna i akustyczna

Drzwi wejściowe stanowią jedną z ważniejszych barier przed zimnem oraz pozostałymi czynnikami zewnętrznymi. Z tego względu wybierając drzwi, nie można zapomnieć o ich odpowiedniej izolacji. To, w jakim stopniu przez drzwi wejściowe będzie przenikać ciepło określa współczynnik U, czyli współczynniki przenikania ciepła. Od 2021 roku wskaźnik ten nie powinien wynosić więcej niż 1,3 W/(m2*K), ale na rynku dostępne są także produkty o jeszcze niższych wartościach U. Ponadto grube, wypełnione materiałem izolacyjnym drzwi to jednocześnie dobra bariera akustyczna. Ochrona przed hałasem, jaką zapewniają drzwi wyrażona jest poprzez wskaźnik Rw. Najlepiej, aby wynosił on przynajmniej 30 dB.

Drzwi wejściowe a bezpieczeństwo

Jedną z najważniejszych funkcji, jakie pełnią drzwi zewnętrzne, jest zabezpieczenie przed wtargnięciem osób niepożądanych. Co prawda na rynku wciąż można znaleźć drzwi standardowe, jednak w obecnych czasach dodatkowe wzmocnienia są coraz bardziej powszechne. Duża część osób decyduje się od razu na drzwi antywłamaniowe, a więc takie, które gwarantują szczególną odporność na włamania. Warto wiedzieć, że drzwi antywłamaniowe występują w klasach od 1 do 6, a im wyższa klasa, tym lepsza ochrona. Wzmocniona konstrukcja w połączeniu z wysokiej klasy zamkami, sprawiają, że całe drzwi w razie ewentualnego włamania będą trudniejsze, a nawet niemożliwe do sforsowania. Co więcej, wraz z postępem technologii również w przypadku drzwi pojawiły się nowoczesne i innowacyjne rozwiązania, które znacznie zwiększają bezpieczeństwo domowników. Zwolennicy takich propozycji mogą wybrać na przykład drzwi wyposażone w zamek z czytnikiem linii papilarnych, a nawet skaner siatkówki.

Co jeszcze jest ważne?

Zazwyczaj drzwi wejściowe otwierają się do wewnątrz. To jednak nie jest jedyna możliwość. Ciekawą i praktyczną alternatywą, którą z pewnością warto rozważyć, są drzwi otwierane do zewnątrz. Po pierwsze takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo, gdyż trudniej wyważyć skrzydło. Po drugie lepiej zabezpieczają przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – wiatr dociska je do ościeżnicy, a woda spływa. Po trzecie jest to spora oszczędność przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku niewielkiego wiatrołapu.

Niektórzy mogliby pomyśleć, że im mniejsze drzwi, tym lepiej, ponieważ pozostawią więcej miejsca. Jednak rozmiar drzwi wpływa na komfort ich użytkowania. Dlatego też przyjęte jest, że w świetle ościeżnicy muszą mieć one minimum 90 cm szerokości i  200 cm wysokości.

Nie mniej istotny jest także ogólny design drzwi. Bardzo często drzwi wejściowe razem z kolumnami, gankiem czy ozdobnymi schodami stanowią kompozycję, która musi być w pełni harmonijna. Co więcej, skrzydło zewnętrzne powinno pasować także do elementów takich jak stolarka okienna, dach czy brama garażowa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas