Artykuł sponsorowany Jakie oznaczenia są stosowane w drzwiach przeciwpożarowych

Jakie oznaczenia są stosowane w drzwiach przeciwpożarowych

W każdym budynku użyteczności publicznej i w każdym budynku mieszkalnym dla bezpieczeństwa przebywających w nich osób powinny się znaleźć odpowiednio dobrane drzwi przeciwpożarowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim zagwarantowanie przebywającym w nich ludziom bezpieczeństwa i w przypadku wybuchu pożaru – danie im więcej czasu na bezpieczne opuszczenie zagrożonego budynku. W artykule dokładniej opisujemy, jak wygląda kwestia stosowania drzwi przeciwpożarowych od strony prawnej, jakie są rodzaje drzwi przeciwpożarowych oraz jakie informacje dają umieszczone w specyfikacji drzwi oznaczenia.

Przepisy prawne dotyczące stosowania drzwi przeciwpożarowych

To, w jakich miejscach konieczne jest umieszczenie drzwi przeciwpożarowych regulują obowiązujące przepisy prawne, a dokładniej Ustawa o prawie budowlanym oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Według Ustawy wszystkie budynki muszą być zaprojektowane i wybudowane w taki sposób, żeby było w nich zapewnione bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Z kolei Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dokładniej precyzuje wszelkie warunki techniczne, jakie muszą spełniać same budynki oraz ich lokalizacja. W dokumencie tym jest też cały jeden dział dotyczący bezpieczeństwa ogniowego budynków i dróg ewakuacyjnych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista z firmy Bros w Buku pod Poznaniem, która jest producentem wysokiej klasy aluminiowej stolarki przeciwpożarowej, także drzwi przeciwpożarowych: Drzwi przeciwpożarowe według obowiązujących przepisów muszą być umieszczone w każdym budynku użyteczności publicznej, inaczej nowo powstający budynek nie zostanie dopuszczony do użytkowania. Oznacza to, że podczas projektowania i budowy nowego hotelu, galerii handlowej, budynku biurowego, szkoły czy szpitala trzeba od razu brać pod uwagę także zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń przed ogniem.

Drzwi przeciwpożarowe to oczywiście jednak jeszcze nie wszystkie elementy, których zastosowanie w przypadku pożaru zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w danym budynku. Obecnie wiele firm, które specjalizują się w wykonywaniu i w sprzedaży stolarki przeciwpożarowej oferuje także inne rozwiązania, jak np. przegrody przeciwpożarowe.

Z jakich materiałów mogą być wykonane drzwi przeciwpożarowe – Rodzaje drzwi

Istnieją trzy rodzaje drzwi przeciwpożarowych, które różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. W zależności od rodzaju budynku i od własnego gustu, klienci mogą obecnie się zdecydować na:

  • Drzwi przeciwpożarowe drewniane – najczęściej wykonane z ognioodpornych płyt wiórowych z poszyciem skrzydła z płyt MDF i HDF. Klienci wybierają je przede wszystkim ze względu na ich atrakcyjny wygląd
  • Drzwi przeciwpożarowe stalowe – Ten rodzaj drzwi przeciwpożarowych najczęściej jest stosowany w budynkach przemysłowych. Dla polepszenia estetyki tego typu drzwi, mogą zostać pomalowane lub wykończone okleiną drewnopochodną. Czasami stosuje się w nich także przeszklenia. Często przeciwpożarowe drzwi stalowe są jednocześnie także drzwiami antywłamaniowymi.
  • Drzwi przeciwpożarowe aluminiowe – Drzwi aluminiowe mogą być pomalowane na praktycznie dowolny kolor. Mogą być też wykończone okleiną lub szkłem. Ten rodzaj drzwi przeciwpożarowych najczęściej jest stosowany w budynkach wielorodzinnych, apartamentowcach oraz w budynkach biurowych. Takie drzwi mogą także posiadać atrybuty antywłamaniowe.

O czym mówią oznakowania w specyfikacji drzwi przeciwpożarowych?

Każde drzwi przeciwpożarowe posiadają oznaczenia literowe i liczbowe, które stanowią dla klientów informację o ich klasie. Wybierając więc odpowiednie drzwi przeciwpożarowe warto jest się z takimi informacjami zapoznać.

Oznakowanie literowe wyodrębnia dwie klasy drzwi przeciwpożarowych. Litera „E” określa szczelność ogniową w czasie, w którym płomienie nie mogą ich objąć na dłużej niż 10 sekund. Z kolei litera „I” oznacza tzw. izolacyjność ogniową, tzn. wyrażony w minutach czas, w trakcie którego nieogrzewana ogniem strona nie osiągnie temperatury wyższej niż 140 stopni Celsjusza.  Obok liter „E” oraz „I” podawane są także oznakowania liczbowe, które określają przez ile minut drzwi na pewno będą spełniały swoje funkcje (np. EI60 czy EI90).

Istnieją jeszcze dwa oddzielne, także literowe, oznakowania drzwi przeciwpożarowych. Litera „C” w opisie drzwi oznacza, że są to drzwi samozamykające się, natomiast litera „S” z oznakowaniem liczbowym informuje przez jak długi czas drzwi przeciwpożarowe zachowają także dymoszczelność.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas