Artykuł sponsorowany Jakie klasy betonu wyróżniamy?

Jakie klasy betonu wyróżniamy?

Beton to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu, dlatego musi spełniać wiele różnych wymagań. Wymagania te związane są przede wszystkim z efektem docelowym w konstrukcji, jak i z mieszanką betonową. W naszym artykule przyjrzyjmy się, czym jest klasa betonu w języku obowiązujących norm i wskażemy również kilka innych klas, które opisują beton.

Klasa betonu – określenie wykorzystujące wytrzymałość na ściskanie

Klasa betonu to określenie jakości i typu betonu, które wykorzystuje wytrzymałość na ściskanie. Klasę betonu oznaczamy symbolem literowo-liczbowym. Dla betonu zwykłego i ciężkiego będzie to C X/Y, gdzie:

·        C – to nawiązanie angielskiego compressive strength, wytrzymałości na ściskanie,

·        X – to minimalna wartość wytrzymałości charakterystycznej na ściskanie oznaczonej na próbkach walcowych,

·        Y – to minimalna wartość wytrzymałości charakterystycznej na ściskanie oznaczonej na próbkach sześciennych.

Jeśli opisujemy klasę betonu lekkiego, dodajemy literę od angielskiego „lightweight” – oznaczenie to wówczas LC X/Y. Stare oznaczenia betonu w Polsce to np. B15, B20, B30, które obecnie zapisujemy jako C12/15, C16/20, C20/25. Wynika z tego, że w dawnych oznaczeniach po literze B (od naszego betonu) wstawiana była minimalna wartość wytrzymałości charakterystycznej na ściskanie oznaczonej na próbkach sześciennych, bo też na takich przeprowadzano badania. Nowe oznaczenia pojawiły się, by ujednolicić oznakowania klas betonu w ramach całej Unii Europejskiej, ponieważ w niektórych krajach tradycyjnie wykonuje się badania wytrzymałości na próbkach walcowych.

Klasa betonu w kontekście betonu towarowego

Jak wynika z przedstawionego przez nas opisu, samo pojęcie „klasy betonu” w normowych definicjach i naukowych publikacjach dotyczy wyłącznie wytrzymałości na ściskanie. Warto przy tym zaznaczyć, że w języku fachowców jest również klasa ekspozycji betonu (opis oddziaływania środowiska na beton w konstrukcji), klasa konsystencji mieszanki betonowej, klasy dodatkowych właściwości betonów, czy nawet klasa zawartości chlorków.

Wiele parametrów ma więc znaczenie przy zamawianiu betonu towarowego, a więc materiału, który powstaje w wytwórni betonu. Potwierdzają specjaliści z betoniarni Ceramont ze śląska. Beton towarowy jest produkowany w wytwórni betonu na zamówienie zleceniodawcy. Gdy trafia na plac budowy, musi mieć właściwy skład, konsystencję, musi cechować się odpowiednią podatnością na formowanie i właściwym współczynnikiem odsączania.

Jeśli więc mówimy o klasie betonu jako o jego jakości, to znacznie więcej niż tylko wytrzymałość na ściskanie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas