Artykuł sponsorowany Jakie funkcje powinien mieć napęd do bramy w domu jednorodzinnym?

Jakie funkcje powinien mieć napęd do bramy w domu jednorodzinnym?

Automatyka do bram znacząco ułatwia nasze życie. Zapewnia ona wygodę użytkowania bramy oaz wysokie walory estetyczne wjazdu na posesję. Obecnie spotkać możemy bramy przesuwne oraz skrzydłowe, a w oba rodzaje można otwierać i zamykać dzięki odpowiednio dobranym napędom sterowanym pilotem, przyciskiem czy telefonem. Dowiedz się, jakie funkcje systemu są niezbędne, a z jakich możesz zrezygnować.

Funkcjonalny napęd do bramy

Napęd do bramy przesuwnej czy skrzydłowej powinien być przede wszystkim odpowiednio dopasowany do jej wymiarów, by zapewnić płynną i bezawaryjną pracę systemu. Przy montażu automatyki bramowej musimy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach, takich jak:

  • stabilna konstrukcja bramy,
  • brak usterek bramy,
  • waga i rozmiar bramy,
  • częstotliwość otwierania i zamykania bramy.

Dobry stan techniczny bramy wjazdowej ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o prawidłowe działanie napędu, podobnie dopasowanie siłownika przesuwnego do wymiarów bramy. W ofercie producentów rozwiązań dla automatyki bramowej, w tym firmy Beninca, znajdziemy napędy odpowiednie zarówno dla bram o wadze do 500 kg, jak i dla bram o wadze do 4500 kg. Pamiętajmy przy tym, że brama z wypełnieniem potrzebować będzie napędu z silnikiem o większej mocy nie tylko ze względu na wagę, ale też większy opór powietrza na skrzydle. W zakresie częstotliwości natomiast optymalnym rozwiązaniem będzie automatyka do pracy przydomowej przystosowana do wykonywania maksymalnie 50 cykli otwierania i zamykania na dobę.

Niezbędne elementy napędu bramy

Możliwość otwierania bramy przyciskiem, aplikacją w telefonie komórkowym lub specjalnym pilotem znacząco podnosi komfort jej użytkowania. Warto jednak pomyśleć o pozostałych elementach, które mają udział w naszej wygodzie. Napęd do bramy skrzydłowej czy przesuwnej powinien być wyposażony w pewne funkcje, z których nie należy rezygnować. Do takich należy lampa ostrzegawcza, która mruga, gdy brama jest w ruchu. Ważny jest również enkoder lub system amperometryczny – stanowią one zabezpieczenie przed zgnieceniem; powodują jej zatrzymanie i cofnięcie bramy w razie natrafienia na przeszkodę. Ponadto brama wjazdowa powinna mieć:

  • system fotokomórek zapobiegający zamknięciu się bramy, gdy w przestrzeni jej ruchu znajduje się człowiek lub pojazd,
  • funkcję miękkiego startu i zatrzymania powodującą zwolnienie przy starcie i hamowaniu napędu,
  • wyłącznik kluczykowy umożliwiający ręczne otworzenie bramy w przypadku braku zasilania.

Wymienić możemy także funkcje, które nie są nam niezbędne. Są to między innymi:

  • automatyczne zamykanie bramy po ustalonym czasie,
  • funkcja furtki (otwieranie skrzydła bramy do momentu zarejestrowania ruchu i ponowne zamknięcie),
  • funkcja elektrozamka,
  • funkcja wyprzedzania pierwszego skrzydła,
  • funkcja akumulatora zasilającego.

Rezygnacja z nich pozwoli nam obniżyć koszty instalacji napędu do bramy.

Opracowanie:

Beninca Polonia Sp. z o.o.

Czosnów , Holenderska 1

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas