Artykuł sponsorowany Jaki powinien być monitoring w firmie?

Jaki powinien być monitoring w firmie?

Monitoring to jedna z najczęściej stosowanych metod zapobiegania włamaniom oraz kradzieżom. Sprawdza się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach biurowych, przemysłowych czy użytku publicznego. Wraz z rozwojem technologii oferuje coraz większe możliwości rejestrowania, sterowania oraz przechowywania danych. W artykule radzimy, na co zwracać uwagę przy wyborze systemu dla firmy.

Monitoring gwarancją bezpieczeństwa

Na początek warto przypomnieć korzyści, jakie płyną z instalacji monitoringu w siedzibie firmy. Przede wszystkim kamery będą skuteczną ochroną antywłamaniową. Pozwalają zmniejszyć ryzyko kradzieży, a w przypadku popełnienia przestępstwa, szybko zidentyfikować sprawców. Same nagrania wideo mogą stanowić materiał dowodowy czy też środek zapobiegania nadużyciom. Monitoring pozwala ponadto lepiej kontrolować bezpieczeństwo obiektu oraz usprawnić związane z tym procesy. Warto dodać również, że obecność kamer zapewni ochronę pracownikom, ponieważ dzięki niej klienci będą bardziej opanowani. Sami zatrudnieni również zyskają motywację do wydajnej pracy, a pracodawcy – możliwość kontrolowania metodyki pracy.

Wiele jednak zależy tu od parametrów sprzętu, jaki wchodzi w skład systemu monitoringu. Znajdziemy tu rozwiązania zarówno analogowe, jak i cyfrowe. Nowoczesny sprzęt daje możliwość zdalnego dostępu oraz obsługi dużej liczby kamer jednocześnie. Oferuje ponadto lepszą jakość obrazu, a niekiedy także funkcję rejestracji dźwięku. Im lepsza rozdzielczość kamer, tym szybsza będzie identyfikacja ewentualnych sprawców kradzieży czy dewastacji mienia. O funkcjonalności monitoringu wizyjnego decyduje między innymi właściwe rozmieszczenie kamer. Powinny one znaleźć się przede wszystkim w obszarach szczególnie narażonych na włamanie takich jak wejścia do budynku, okna, do których można dostać się od zewnątrz oraz drzwi wyposażone w system kontroli dostępu.

Systemy alarmowe i ochrona przeciwpożarowa

Monitoring nie jest jednak jedynym systemem wchodzącym w skład instalacji elektrycznej budynku, jaki zapewnić ma bezpieczeństwo obiektu. Innymi niezbędnymi są instalacja przeciwpożarowa oraz instalacja alarmowa. Tę pierwszą podzielić możemy na kilka typów ze względu na to, jaki środek gaśniczy jest wykorzystywany do walki z ogniem. Wyróżnić możemy tu najczęściej spotykaną instalację przeciwpożarową na wodę, a ponadto również instalacje przeciwpożarowe: na mgłę wodną, pianę oraz gaz. O wykorzystaniu jednego z tych rozwiązań decyduje miejsce, w jakim system ma działać. I tak na przykład tryskacze mgłowe sprawdzą się w obiektach przemysłowych, gdzie znajdują się maszyny, transformatory, generatory prądu i inne podobne, natomiast instalacja na gaz będzie idealna w bibliotece, archiwum, serwerowni czy rozdzielni elektrycznej.

Instalacje alarmowe często są wykorzystywane jako uzupełnienie monitoringu wizyjnego. Kamery pozwalają obserwować określone obszary i pomieszczenia, ale wymagają reakcji ze strony operatora do powstrzymania przestępstwa. Czujniki i detektory aktywują się, gdy ktoś znajdzie się w ich zasięgu i tym samym sygnalizują obecność osób nieupoważnionych. W siedzibie firmy możemy zastosować system alarmowy tradycyjny, bezprzewodowy lub hybrydowy. Jak wyjaśnia firma Pi-Energa, znajdziemy tu rozwiązania przeznaczone do zastosowania wzdłuż ogrodzenia, w elementach najbliższego otoczenia obiektu (np. roletach antywłamaniowych) oraz wewnątrz budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas