Artykuł sponsorowany Jaki piasek wybrać na budowę?

Jaki piasek wybrać na budowę?

Przy realizacji prac budowlanych wykorzystuje się różnego rodzaju kruszywa. Do najważniejszych z nich zalicza się odpowiednio dobrany piasek budowlany, bez którego przeprowadzenie wielu robót konstrukcyjnych byłoby niemożliwe. Wiele osób zastanawia się, jaki materiał budowlany najlepiej sprawdzi się w danym przypadku. Także zaliczasz się do ich grona? W takim razie powinieneś koniecznie zapoznać się z podstawowymi informacjami na ten temat.

Czym jest piasek budowlany?

Piasek zalicza się do najmniejszych kruszyw używanych w budownictwie. W skład tego typu produktów wchodzą zazwyczaj ziarna o średnicy około 4 mm. Tego typu materiał sprzedawany przez firmy realizujące transport w Bydgoszczy, takie jak TOM-KRIS, stosuje się zazwyczaj do przygotowania specjalnych mieszanek betonowych na strop albo fundamenty. Odpowiednio dobrane kruszywo okazuje się również niezastąpione przy wykonywaniu zapraw do tynkowania albo murowania. Piasek budowlany świetnie sprawdza się również jako obsypka drenażu oraz podsypka pod betonowe płyty podłóg na gruncie. Za jego pomocą można również wykonać funkcjonalne podbudowy pod ogrodowe ścieżki oraz podjazdy do garażu.

W celu uniknięcia strat materiału, kupiony piasek budowlany warto składować na rozłożonej folii albo na betonowym podłożu. Kruszywo wysypane na gołej ziemi wykazuje bowiem tendencje do wtapiania się w grunt. Piasek przeznaczony do prac budowlanych należy chronić przed zanieczyszczeniem różnymi odpadkami.

Klasyfikacja piasku budowlanego

Piasek budowlany dzieli się na różne rodzaje. Wśród nich można wyodrębnić materiał:

  • ostry – wydobywany ze złoża za pomocą wypłukiwania, zawiera dużo krzemionki; świetnie nadaje się do przygotowywania zapraw tynkarskich i murarskich oraz betonu;

  • zasypowy – używany do stabilizowania kabli i rur umieszczonych w wykopach oraz do umacniania fundamentów;

  • pospółka piaskowo-żwirowa – piasek z Bydgoszczy wykorzystywany głównie przy budowie dróg oraz oczyszczalni ścieków;

  • piasek kwarcowy – twardy i odporny na czynniki chemiczne surowiec stosuje się przy budowie jezdni oraz innych elementów infrastruktury drogowej; zwykle sprzedaje się go w workach o pojemności 25 kg.

Stosunkowo najtańszą opcją jest piasek zasypowy, kosztujący około 35 zł za tonę. Nieco więcej kosztuje piasek płukany i pospółka.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas