Artykuł sponsorowany Jaką pompę wybrać do pompowni domowej?

Jaką pompę wybrać do pompowni domowej?

Domowe pompownie ścieków są nieodzownym wyposażeniem systemów kanalizacji ciśnieniowej. Ich sprawne działanie umożliwia bezproblemowy przesył ścieków powstających w obrębie jednego czy kilku znajdujących się niedaleko od siebie budynków. Prawidłowe funkcjonowanie pompowni zależy jednak od jakości użytych w nich komponentów – przede wszystkim zastosowanych pomp, które muszą wytworzyć odpowiednie ciśnienie i wymusić przepływ nieczystości.

Jakie rodzaje pomp mogą być zastosowane w domowych pompowniach ścieków?

Transport ścieków różni się od przesyłania klasycznych cieczy, nawet tych o dużej gęstości czy znacznej lepkości. Wynika to przede wszystkim z charakterystyki nieczystości płynnych, które zawierają wiele ciał stałych o rozmaitej wielkości i konsystencji. W domowej pompowni ścieków konieczne jest więc korzystanie z pomp, których części nie będą wrażliwe na kontakt z elementami zawartymi w ściekach. Nie sprawdzą się tu więc takie rodzaje pomp wyporowych, gdzie element roboczy może ulec łatwemu zablokowaniu fragmentami ciał stałych, a więc tradycyjne pompy tłokowe, łopatkowe czy zębate, które szybko uległyby uszkodzeniu. O wiele lepiej mogą funkcjonować konstrukcje, gdzie używa się membrany lub krzywki. Dobrym rozwiązaniem mogą się też okazać pompy wirowe, które uzyskują przepływ za sprawą ruchu wirnika tworzącego potrzebne podciśnienie.

Jakie pompy sprawdzą się w domowych pompowniach ścieków?

Pompy używane do przesyłu ścieków muszą być wykonane z części, które są odporne na działanie substancji chemicznych zawartych w obsługiwanych nieczystościach. Ze względu na konstrukcję pompowni muszą to być urządzenia zatapialne o odpowiedniej szczelności. Z dostępnych na rynku modeli najlepiej sprawdzają się pompy wirowo-wyporowe. Znakomitym rozwiązaniem są pompy z serii Orka produkowane przez firmę INWAP. Przepływ jest w nich powodowany przez jednołopatkowy rotor poruszający się wewnątrz kieszeniowego statora. Innowacyjna konstrukcja pomp gwarantuje uzyskiwanie dobrej wydajności przy stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Pompy z silnikiem elektrycznym o mocy 0,8 kW mogą osiągać przepływ na poziomie 3000 l/h, a modele, gdzie zamontowano silnik uzyskujący 1,5 kW, gwarantują aż 6000 l/h. Ciśnienie wytwarzane przez pompy tego rodzaju wynosi od 0,6 do 1 MPa. Ze względu na znajdujące się w ściekach ciała stałe wszystkie wersje pompy Orka są wyposażone w mechaniczne rozdrabniacze. W modelu Orka-N będzie to rozdrabniacz młotkowy, a w Orka-NT rozdrabniacz młynkowy, co zapewnia bardzo dobry przepływ.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas