Materiał Partnera Jaką moc maksymalną mogą mieć turbiny wiatrowe małej mocy?

Jaką moc maksymalną mogą mieć turbiny wiatrowe małej mocy?

Turbiny wiatrowe są stawiane nie tylko na farmach wiatrowych, ale coraz częściej również przy domach, obiektach usługowych lub przemysłowych. Przydomowe turbiny wiatrowe mają oczywiście znacznie mniejszą moc – choć zazwyczaj wystarcza ona do zaspokojenia zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. Jaką maksymalną moc mogą mieć turbiny wiatrowe małej mocy?

Parametry turbin wiatrowych

Elektrownie wiatrowe, zarówno te przydomowe, jak i przemysłowe, składają się z kilku lub kilkunastu turbin wiatrowych. W zależności od mocy każdej z nich elektrownia wiatrowa jako całość może wytwarzać określoną ilość energii. Turbiny wiatrowe pionowej osi obrotu, które najczęściej stosowane są właśnie w instalacjach małej mocy, mogą mieć od 300 W do 9800 W. Wraz ze wzrostem mocy, zwiększa się także wysokość małych turbin wiatrowych: przy 300 W turbina ma wysokość 1,2 m, przy 1500 W – 1,5 m, przy 2800 W – 3 m, natomiast turbiny o mocy 9800 W mają 5,5 m wysokości. Im wyższa moc, tym mniejsza jest prędkość startowa – najmocniejsze turbiny potrzebują wiatru o prędkości zaledwie 1,2 m/s.

Warto dodać, że turbiny wiatrowe małej mocy przetwarzają ok. 71% energii wiatru na energię elektryczną, mogą jednak pracować niezależnie od kierunku wiatru. Mała prędkość startowa pozwala na wytwarzanie energii nawet podczas mało wietrznych dni, dlatego zazwyczaj przydomowa elektrownia wiatrowa wystarcza, aby zasilić system centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej.

Mikro i małe instalacje

W Polskim prawie wyróżnia się mikro oraz małe instalacje. W obydwu przypadkach energia wytwarzana przez instalację na własny użytek nie wymaga prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby, które zdecydują się na mikro lub małą instalację, nie są również zobowiązane do uzyskania koncesji. A jaką maksymalną moc mogą mieć? Łączna moc elektryczna mikroinstalacji nie powinna przekraczać 40 kW, natomiast instalacji małych – 200 kW.

Należy jednak wspomnieć, że najmniejsze turbiny wiatrowe mogą być niewystarczające do zasilania podstawowych sprzętów domowych. Do wspomagania ogrzewania wody wystarczy moc 1000 W, jednak do urządzeń AGD jest potrzebna turbina o mocy 2000 W. Natomiast aby zapewnić energię elektryczną dla domu energooszczędnego (oferowanego np. przez firmę Bio-Energetyka z Koszalina), turbiny powinny mieć moc od 3 kW do 5 kW – dlatego najczęściej przy domach montuje się elektrownie tego typu. Zapewniają bowiem najkorzystniejszy stosunek ilości energii do ceny instalacji. Dzięki temu mieszkańcy mogą nawet całkowicie uniezależnić się od sieci energetycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas