Artykuł sponsorowany Jak zaprojektować funkcjonalną i estetyczną kuchnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną i estetyczną kuchnię?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Powinno być zatem odpowiednio zaprojektowane – z myślą o estetyce i funkcjonalności. Profesjonalny projekt w połączeniu z fachową realizacją sprawi, że wnętrze będzie harmonijne i uporządkowane, zachęcające do gotowania. Ale w jaki sposób można osiągnąć upragniony rezultat?

Pamiętaj o zasadzie trójkąta roboczego

O funkcjonalności kuchni decyduje między innymi to, czy urządzono ją zgodnie z tak zwaną zasadą trójkąta roboczego. To reguła organizacji przestrzeni, która jest dobrze znana każdemu projektantowi z prawdziwego zdarzenia.

Dla uzyskania największego komfortu korzystania z kuchni przyjęto następujące odległości między sprzętami:

  • 120-210 cm – odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem.

  • 120-270 cm – odległość pomiędzy lodówką a kuchenką.

  • 90 lub 120-210 cm – odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką.

Dlaczego „trójkąt”? Ponieważ stosując się do powyższych wartości, urządzenia utworzą na planie przestrzeni wierzchołki wyznaczające właśnie taki geometryczny kształt.

Oczywiście wspomniane wymiary są jedynie umowne, bo wiele zależy od kształtu kuchni, dostępnej przestrzeni oraz od tego, jakie są rzeczywiste potrzeby inwestorów. Każdy ma prawo mieć różne oczekiwania, a projektant powinien je zawsze uwzględniać.

Dużo miejsca do przechowywania

Kuchnia to miejsce, w którym spędza się sporo czasu i przygotowuje się posiłki, wykorzystując do tego mnóstwo sprzętów: garnki, patelnie, miski, przenośne urządzenia AGD, akcesoria. Na to wszystko trzeba zaplanować miejsce, żeby w pomieszczeniu nie panował chaos.

W projekcie kuchni warto uwzględnić zatem półki, szuflady (najlepiej głębokie), szafki typu cargo, a także różnego rodzaju systemy narożne: karuzele, nerki.

Wszystkie te rozwiązania pozwalają uporządkować dostępną przestrzeń, czyniąc ją bardziej przyjazną.

Modna czy ponadczasowa?

Nie ma wątpliwości, że kuchnia powinna być reprezentacyjną przestrzenią do przyjmowania gości. Taki efekt tworzą starannie dobrane blaty, estetyczna zabudowa, najlepiej na wymiar, a także detale w postaci baterii zlewozmywaka czy połyskujących uchwytów szafkowych.

Pozostaje natomiast pytanie, jakim podejściem się kierować przy tworzeniu kuchni. Modą czy uniwersalnym wzornictwem? W tym względzie najlepiej zaufać fachowcom, na przykład z Pracowni Projektowej Projekt Designe.

Specjaliści są w stanie zaproponować takie rozwiązanie, które będzie zgodne z trendami, ale zarazem przez wiele lat będzie opierać się próbie czasu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter