Artykuł sponsorowany Jak zadbać o bezpieczeństwo rusztowań?

Jak zadbać o bezpieczeństwo rusztowań?

Rusztowania jako tymczasowe konstrukcje niezbędne do pracy na wysokości muszą zapewniać optymalny poziom bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy mają wspierać prace związane z malowaniem elewacji, czy też konserwacją zabytków, ich montaż należy pozostawić specjalistom.  O czym jeszcze należy pamiętać, aby korzystanie z rusztowań nie skończyło się wypadkiem? Zapraszamy do lektury.

Rusztowania w rękach fachowców

Rusztowania stanowią tylko pozornie proste konstrukcje, które wspierają proces powstawania bądź modernizacji obiektów o rozmaitym przeznaczeniu. Poszczególne systemy rusztowań składają się bowiem z licznych elementów, a to sprawia, że ich montaż nieraz wykracza poza kompetencje pracowników obecnych na placu budowy. Niewłaściwe rozstawianie komponentów zagraża nie tylko komfortowi przy realizacji zadań, ale także stwarza realne ryzyko wypadku. Złe wypoziomowanie, brak stabilizacji podłoża, nieodpowiednie kotwienie do części konstrukcyjnych obiektu – wszystko to może doprowadzić do nieszczęścia. Chcąc zapobiec przykrym zdarzeniom, instalację rusztowań warto zostawić specjalistom, chociażby gliwickiej firmie R.A.T. M. Dysponuje ona wykwalifikowaną kadrą z wieloletnim doświadczeniem w branży, przez co zyskała uznanie wielu partnerów biznesowych. Nie sposób pominąć faktu, że powyższe przedsiębiorstwo posiada niezawodny system rusztowań plettac, dzięki któremu może stworzyć nawet najbardziej nietypowe konstrukcje. Spełnia on wszystkie normy bezpieczeństwa potwierdzone przez stosowny certyfikat.

W trosce o stan techniczny rusztowań

Montaż rusztowań przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, nie oznacza jeszcze, że można z nich korzystać. Zanim zostaną przekazane do eksploatacji, muszą one przejść przez etap tzw. odbioru technicznego. Potwierdza się go wpisem do dziennika budowy oraz odpowiednim protokołem. W ramach odbioru sprawdza się między innymi stan podłoża, pomostów roboczych czy komunikacyjnych. Dochodzi również do próby wyrywania kotew i weryfikacji odległości rusztowań od linii energetycznych.

Zapewnieniu bezpieczeństwa tymczasowych konstrukcji służą też regularne przeglądy – codzienne, dekadowe i doraźne. Te pierwsze przeprowadzić mogą sami użytkownicy rusztowań sprawdzając, czy w ich obrębie nie doszło do żadnych zjawisk oddziałujących negatywnie na bezpieczeństwo systemu. Przeglądowy dekadowe, które powinny być wykonywane co 10 dni  to już zaś zadanie dla pracowników inżynieryjno-technicznych. Podobnie jest z inspekcją doraźną, mającej miejsce głównie po gwałtownych burzach oraz każdej przerwie w eksploatacji rusztowań przekraczającej 2 tygodnie. Tego typu kontrolę stanu konstrukcji realizuje komisja budowlana składająca się z majstra, brygadzisty oraz inspektora nadzoru budowlanego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas