Materiał Partnera Jak wykonuje się odwierty pod pompy ciepła?

Jak wykonuje się odwierty pod pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła, aby prawidłowo funkcjonowały, potrzebują odpowiednio przygotowanego miejsca na sondy. W tym celu wykonuje się specjalne odwierty. Mogą być poziome lub pionowe i są uzależnione od rodzaju wybranego urządzenia, a także możliwości technicznych terenu. Jak wykonuje się takie czynności, aby móc korzystać z energii pochodzącej ze złóż geotermalnych? Podpowiadamy.

Pozwolenie na wykonanie odwiertu pod pompę ciepła

Żeby wykonać odwiert pod pompę ciepła, zgodnie z artykułem 30.1 Prawa budowlanego nie musisz mieć pozwolenia, ponieważ ingerencja w ziemię wówczas jest niewielka. Jednak warto poinformować starostę, wójta lub prezydenta miasta, w zależności od tego, komu podlega Twoja nieruchomość, że zamierzasz instalować sondy gruntowe. Jeżeli w ciągu 30 dni taka osoba nie sprzeciwi się temu działaniu, wówczas możesz rozpocząć prace.

Jeżeli jednak chcesz wykonać odwiert pionowy o głębokości powyżej 30 m, wówczas potrzebujesz projektu geologicznego, który musisz zgłosić do starosty. I w tym przypadku – jeżeli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu – możesz rozpocząć prace. Z kolei odwierty o głębokości powyżej 100 m muszą zostać zaakceptowane przez Okręgowy Urząd Górniczy. Ponadto wymagają specjalnego planu.

Głębokość odwiertu pod pompę ciepła

W zależności od rodzaju instalacji i gruntu wykonuje się odwierty:

  • poziome,
  • pionowe

Te pierwsze montowane są w układzie horyzontalnym, dlatego potrzebna jest większa działka. Do ich wykonania wystarczy jedynie koparka, dlatego są tańsze niż odwierty pionowe. Te drugie z kolei nie wymagają dużej powierzchni, ponieważ montowane są w pionie. Potrzebny jest tutaj jednak specjalistyczny sprzęt i obsługa.

Wykonanie odwiertu pod pompę ciepła

Wykonanie odwiertu pod pompę ciepła należy powierzyć specjalistom, takim jak Profesjonalne usługi wiertnicze — firma Arten. Przed rozpoczęciem prac fachowcy oceniają teren i na tej podstawie dobierają metodę wiercenia, a także średnicę i głębokość otworu.

Specjaliści powinni wykonać próbny odwiert, aby sprawdzić poziom energetyczny ziemi, a następnie rozpocząć prace. Do utworzonych dziur wprowadzana jest sonda. Jeżeli znajdował się w nich płyn, wówczas trzeba uzupełnić ją wodą. Jeżeli w otworze nie było cieczy, wówczas montowana jest pusta sonda. 

W kolejnych etapach zgłębnik wypełniony jest roztworem niezamarzającym i odpowiednio izolowany. Nie można aplikować sondy z wodą w suchy dół ze względu na to, że może to spowodować zniszczenie jej konstrukcji. Z jednego odwiertu uzyskuje się ok. 30-70 kW energii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas