Artykuł sponsorowany Jak wykonać wykopy pod fundamenty?

Jak wykonać wykopy pod fundamenty?

Budowanie domu to złożona czynność. Jednym z etapów realizacji projektu jest kopanie pod fundamenty. To jeden z najważniejszych kroków, dzięki którym spełnisz swoje marzenie o własnym domu lub innym obiekcie. Dlatego tak istotne jest, aby przeprowadzić je bezbłędnie. Jak? Po pierwsze – prace ziemne nie powinny być wykonywane w deszczowe lub zimowe dni. Po drugie warto zapoznać się z kilkoma niezbędnymi wskazówkami, o których poniżej.

Wykopy pod fundamenty – jak wyglądają?

Kwestia pogody jest dość kontrowersyjna, ale nie zaleca się kopania w okresach jesiennym i zimowym. Najlepszym momentem na rozpoczęcie prac jest czas wiosenny. Nie powinno się zaczynać ich także w deszczowe dni. Niestety pogoda bywa nieprzewidywalna. Z tego względu warto się zabezpieczyć w folię do osłaniania wykopów.

Pierwszym krokiem jest zrobienie obrysu. To na nim rozpoczną się wykopy pod fundamenty, które są podstawą bezpiecznej budowy. Istotne jest, aby dokładnie zaznaczyć, jaka będzie głębokość wykopów i gdzie zostaną umieszczone ściany wewnętrzne i zewnętrzne. Będzie to zależało w dużej mierze od np. występowania wód gruntowych czy ciężaru budynku.

Do wykopów używa się koparki. Dawno minęły czasy, kiedy to robiło je się ręcznie. Poza tym kopanie można przeprowadzić na kilka poniższych sposobów.  

  • Usunięcie podłoża spod całego obrysu budynku – na dnie rowu zostaje wylany chudy beton. Dopiero potem rozpoczyna się deskowanie i zbrojenie. Ostatnie 10-15 cm warto wykopać jednak ręcznie, by nie pogłębić za bardzo wykopu.

  • Wykopy pod ławy fundamentowe wylewane w deskowaniu – grunt jest wybierany z niektórych miejsc – tych, gdzie mają być ławy fundamentowe, czyli pod ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

  • Wykopy pod ławy fundamentowe wylewane w gruncie – niektóre osoby decydują się na zrobienie ich ręcznie. Wykopy wykłada się od razu folią. Dzięki temu izolacja jest najlepiej przystosowana. Dzięki folii cement nie jest wiązany przez grunt, więc może zastygnąć w wylanym betonie. Pamiętaj – górna część wykopu powinna być odrobinę szersza.

Wylanie fundamentów wiąże się także ze wspomnianą już izolacją przeciwwilgociową. Można ją wykonać np. z papy lub lepiku. Montowana jest poziomo, na styku ścian zewnętrznych i fundamentowych. Obejmuje także miejsce między ławą a ścianą fundamentową.

Jak sprawdzić, czy prace wykopowe zostały dobrze wykonane?

Jeśli chcesz mieć gwarancję dobrze wykonanych wykopów pod fundamenty, w pierwszej kolejności postaw na sprawdzoną ekipę. Takie usługi świadczy np. firma Honest Karol Kleniewski, która używa do prac solidnego sprzętu.

Jeśli jednak chcesz osobiście zweryfikować, jak zostały zrobione wykopy, zwróć przede wszystkim uwagę na kąty. Warto je zmierzyć. Dotyczy to przekątnych prostokątnych lub kwadratów budynku. Do wykonania tej czynności najlepsza jest taśma miernicza o długości około 25 m.  Każda z przekątnych w danej parze powinna mieć jednakową długość.

Rzuć okiem również na projekt. Głębokość w rzeczywistości nie może być mniejsza lub większa niż na nim. W przeciwnym razie fundamenty mogą pękać przez wysadziny. Najlepiej, by odchylenia głębokości wykopu nie przekroczyły około 2 cm.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas