Artykuł sponsorowany Jak wykonać renowację parapetu?

Jak wykonać renowację parapetu?

Parapet to bardzo istotny element otworu okiennego – jego główną funkcją jest zabezpieczenie wewnętrznej struktury ściany w miejscu osadzenia okna przed wpływem wilgoci i innych czynników środowiskowych. Ponadto wpływa on na estetykę wnętrza i elewacji, poprawia cyrkulację ciepła i pełni rolę dekoracji. Z czasem jednak może się zużywać i tracić swoje właściwości. Wtedy należy go odnowić. Jak się do tego zabrać?

Renowacja parapetu – na czym polega?

Renowacja to ogół czynności, zmierzających do przywrócenia danemu elementowi – w tym przypadku parapetowi – jego pierwotnych właściwości oraz wyglądu. To, jakie czynności będą potrzebne do przeprowadzenia renowacji i jakie produkty okażą się do tego niezbędne, uzależnione jest przede wszystkim od materiału, z jakiego parapet został wyprodukowany.

Parapety drewniane

Drewno to jeden z najlepszych materiałów budowlanych – jest estetyczne, nadaje wnętrzu wyjątkowego, ciepłego klimatu, ponadto jest przyjemne w dotyku i ma korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczeń. Nic dziwnego, że chętnie wykorzystuje się je w produkcji parapetów. Renowację parapetów z drewna rozpoczynamy od ich dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia. Następnie przystępujemy do zeszlifowania powierzchni przy użyciu odpowiednio dobranego materiału ściernego – pamiętamy o zachowaniu zasady, że najpierw używamy produktów u dużej ziarnistości, następnie wykańczamy powierzchnię drobnym ziarnem. Szlifowanie ma na celu pozbycie się starej powłoki lakierowej i usunięcie rys. Następnie parapet znowu oczyszczamy i uzupełniamy ewentualne ubytki (np. pęknięcia) przy użyciu szpachli. Na koniec nakładamy na parapet nową warstwę farby lub lakieru.

Parapety kamienne

Innym chętnie wykorzystywanym materiałem do produkcji parapetów jest kamień naturalny, np. marmur lub granit. Zazwyczaj występują one pod postacią konglomeratu, czyli mieszanki rozkruszonego tworzywa ze specjalną żywicą. Konglomerat jest tańszy, łatwiejszy w formowaniu, jednak wciąż jest dość wrażliwy na kontakt z wilgocią i czynnikami chemicznymi – szczególnie dotyczy to tzw. aglomarmuru, który jest bardzo chłonny.

- Renowacja parapetu z konglomeratu rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia jego powierzchni przy użyciu dedykowanych środków czyszczących – mówi przedstawiciel firmy Kratex - Ewentualne zarysowania usuwa się poprzez zeszlifowanie powierzchni. Następnie całość impregnuje się przy użyciu specjalnych preparatów. Aby zapobiegać przebarwieniom parapetu warto co jakiś czas na nowo impregnować powierzchnię.  

Parapet z metalu

Parapety metalowe stosowane są zazwyczaj na elewacjach – są najbardziej odporne na czynniki środowiskowe, choć i tak z czasem niszczeją pod wpływem wilgoci, zanieczyszczeń i uszkodzeń mechanicznych. Tak jak w przypadku parapetów drewnianych, renowację należy zacząć od oczyszczenia ich powierzchni, a następnie zdarcia starej powłoki ochronnej. Szczególną uwagę poświęcamy miejscom, w którym parapet uległ korozji – jeśli rdza sięga zbyt głęboko, nie będziemy w stanie przywrócić parapetowi dawnego wyglądu. Po usunięciu starej powłoki, możemy nałożyć nową pod postacią emulsji. Jeśli parapet został pokryty warstwą laminatu, jego zniszczeń nie będziemy w stanie sami naprawić.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas